27 maja 2024

Jedynka: Laboratoria Wiedzy i bombki

6 grudnia 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w wycieczce do Janowa Lubelskiego i Nowej Dęby.

 

6 grudnia została zorganizowana mikołajkowa wycieczka. Uczestniczyli w niej uczniowie SP nr 1 z klasy 4c, 5a, 5d, 6c oraz 6a wraz z opiekunami: p. Moniką Jakoś – Wór, p. Arletą Kowalską, p. Moniką Anigacz i p. Martą Lackowską.

Pierwszy etap wycieczki to Janów Lubelski i pasjonujące Laboratoria Wiedzy ZOOM NATURY. W laboratorium głównym pod specjalnie zaprojektowanymi soczewkami i kamerami mogliśmy zajrzeć w niewidzialne gołym okiem tajniki natury. Ekspozycja główna obejmowała zakres najciekawszych informacji z przyrody, historii naturalnej oraz gatunków znajdujących się pod ochroną. W laboratorium „Runa leśnego” zapoznaliśmy się z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki. Natomiast w laboratorium „Awifauny i Troposfery” poznawaliśmy bogactwo awifauny janowskiej, zasady aerodynamiki i niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Największym zainteresowaniem w tym laboratorium cieszyła się ekspozycja „Ptasie radio” – instalacja, która pozwala rozpoznawać gatunki ptaków po ich pięknym świergocie. W ostatnim laboratorium – „Energii i recyklingu” przekazane zostały nam informacje na temat różnych rodzajów, źródeł oraz sposobów wykorzystania energii, a także metod i sposobów recyklingu oraz kształtowanie postaw proekologicznych.

Po tych wspaniałych i bardzo ciekawych zajęciach udaliśmy się na obiad, a następnie wyruszyliśmy do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Mogliśmy podziwiać stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok, wziąć udział w warsztatach malowania bombek oraz posłuchać informacji o powstawaniu choinkowych ozdób. Oczywiście ważnym punktem programu były udane zakupy w sklepie z kilkuset wzorami różnych wyrobów. W związku z tym, że nasza wizyta odbyła się 6 grudnia, spotkaliśmy w muzeum Mikołaja, który obdarował nas cukierkami i chętnie pozował do zdjęcia.

 

tekst i fot.: SP nr 1