23 grudnia 2024

Jesienne prace na roli – pielęgnacja zbóż ozimych

Wrzesień i październik to pracowite miesiące dla rolników uprawiających zboża ozime. Termin wysiewu ozimin jest różny w zależności od regionu Polski oraz od rodzaju zbóż. Większość z nich wysiewa się we wrześniu, jednak jest to uzależnione od konkretnych warunków klimatycznych. W poniższym artykule przedstawiamy podstawowe jesienne prace na roli, dzięki którym zboża ozime będą mogły lepiej przezimować i wytworzyć lepsze plony w przyszłym roku. Zapraszamy do lektury!

Odchwaszczenie zbóż ozimych w okresie jesiennym

Zwalczanie chwastów najlepiej przeprowadzić jesienią – dzięki temu znacznie ograniczymy skutki ich rozwoju. Zabiegi herbicydowe w zbożach ozimych możemy wykonać bezpośrednio po wysiewach lub zaraz po wschodach. Wczesna eliminacja chwastów jest niezwykle korzystna dla poprawy warunków rozwoju zbóż, które wejdą w okres spoczynku zimowego w znacznie lepszej kondycji.

Jak wykonać opryski?

Specjaliści doradzają wykonywanie jesiennych oprysków odchwaszczających, ponieważ zwalczanie chwastów jest w tym okresie znacznie łatwiejsze – słabiej rozwinięte rośliny nie wymagają dużych dawek herbicydów. Zabiegi wykonuje się za pomocą opryskiwaczy polowych, które znacznie usprawniają całą pracę. W przypadku awarii maszyny należy jak najszybciej wykonać wymianę uszkodzonego elementu na nowy – w ten sposób ograniczymy spadek wydajności i szybciej zakończymy opryski. Części do opryskiwaczy dostępne są między innymi w internetowym sklepie rolniczym Poltechparts.

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg odchwaszczania?

Pamiętajmy również, że opryski powinny być wykonane w bezdeszczowy i suchy dzień – rośliny nie mogą być pokryte rosą, a zabieg nie powinien zostać przeprowadzony krótko przed spodziewanym deszczem. W innym wypadku preparaty zwalczające chwasty mogą zostać zmyte do gleby, gdzie tracą swoje właściwości chwastobójcze.

Jesienne zwalczanie szkodników w zbożach ozimych

Podobnie jak odchwaszczanie, zwalczanie szkodników wykonuje się metodą chemiczną. Pamiętajmy jednak, że likwidacja szkodników powinna zostać przeprowadzona dopiero w momencie, gdy zostanie przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości. Dodatkowo należy ustalić realną ilość szkodników i ich gatunek. Najważniejszymi szkodnikami występującymi jesienią w zbożach są:

  • mszyce czeremchowo-zbożowe – tym szkodnikom sprzyja w rozwoju temperatura powyżej 20 °C i brak deszczu. Aby stwierdzić występowanie mszyc należy obserwować przede wszystkim dolną część blaszki liściowej. Jeżeli na jednym źdźble występuje 5 osobników oznacza to, że próg ekonomicznej szkodliwości został przekroczony.
  • rolnice – szkodliwe są gąsienice, które osiągają długość 60 mm. Posiadają oliwkowoszarą barwę i woskowy połysk. Jedzą całe rośliny i zostawiają puste miejsca. Ich próg szkodliwości to sześć osobników na metr kwadratowy. Gdy wyczują zagrożenie, gąsienice zwijają się spiralnie.
  • larwy ploniarki zbożówki – na początku białe, później żółtawozielone. Osiągają długość około 4,5 mm. Larwy żerują przede wszystkim na młodych roślinach, powodując zamieranie ozimin lub ich nadmierne krzewienie.
  • łokasie garbatki – czarne chrząszcze osiągające długość około 15 mm. Larwy posiadają przednią część ciała koloru brązowego, natomiast reszta jest żółta. Osiągają długość około 3 mm. Żerują w nocy na młodych liściach zbóż i traw. Próg szkodliwości to 2 larwy lub 4 uszkodzone rośliny na jeden metr kwadratowy.

Dużym problemem w zwalczaniu łokasia garbatka, rolnic zbożowych i innych szkodników, które przebywają w glebie jest fakt, że w Polsce nie zarejestrowano dotąd żadnych preparatów zwalczających. Do zwalczania mszyc stosuje się natomiast takie produkty jak: Wojownik 050 CS, Bulldock 025 EC, Karate Zeon 050 CS, czy też LambdaCe 050 CS.

Choroby zbóż i jesienne opryski

Rozwojowi chorób zbóż sprzyjają przede wszystkim wysokie temperatury i opady deszczu. Najczęściej występującymi chorobami pszenicy ozimej są: septorioza paskowana, rdza brunatna liści, mączniak prawdziwy. Jęczmień ozimy narażony jest natomiast na plamistość siatkową jęczmienia, rdzę jęczmienia oraz na mączniaka prawdziwego. Powyższe choroby zbóż zwalcza się za pomocą fungicydów. Dzięki wykonanym opryskom jesiennym, rośliny lepiej przezimują, a zagrożenie chorobami na wiosnę zostanie zmniejszone.

Nawozy mikroelementowe

Jeżeli zboża ozime wejdą w okres zimowy właściwie rozkrzewione, ich potencjalny przyszłoroczny plon będzie znacznie lepszy. Oznacza to, że jesień jest niezwykle ważną porą dla ozimin. Najlepiej więc zastosować zarówno nawożenie przedsiewne oraz jesienne opryski nawozami mikroelementowymi. Dla zbóż niezwykle ważne są: mangan, miedź, cynk, molibden oraz żelazo. Opryski wykonuje się najpóźniej dwa tygodnie przez końcem wegetacji jesiennej. W ten sposób odpowiednio przygotujemy nasze zboże do zimy i zwiększymy potencjalne plony w przyszłym roku. Części do maszyn rolniczych, takich jak pługi, głębosze, spulchniacze, wozy asenizacyjne, opryskiwacze dostępne są w sklepie internetowym Poltechpartshttps://poltechparts.pl/czesci-do-maszyn-rolniczych.

Jak widać, jesień jest niezwykle ważnym okresem dla zboża ozimego. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Państwa przydatny, a przyszłoroczne plony będą niezwykle obfite. Powodzenia!

(tekst i fot. mat. sponsora)