21 września 2023

Kościuszko: Kinga laureatem!

Kinga Wróblewska, uczennica Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie, została laureatką II edycji Programu Stypendialnego „Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska”.

Reklamy

Po raz kolejny uczennica ZS nr3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie sięgnęła po tytuł i gratyfikację finansową. Wykonała szereg wymaganych zadań rozłożonych w czasie od kwietnia do października 2020 roku. Trzeba być osobą szczególnie ambitną, by narzucić sobie dyscyplinę pracy w czasie wakacji, wymagać od siebie więcej i czerpać radość z poznawania przyrody.

W dobie pandemii nie jest łatwo… Kinga dołożyła szczególnych starań, by bezpiecznie poznawać, opisywać i popularyzować region. Wykonywała szereg zadań praktycznych, w tym aplikacje ścieżek przyrodniczych. Realizowała projekty we współpracy z Nadleśnictwem Strzelce, z lokalnym sanepidem, poznawała miejskie i gminne projekty działań ekologicznych, współpracowała z gospodarstwami agroturystycznymi. Biblioteka Pedagogiczna pomagała w kontaktach z czytelnikami i w rozpowszechnianiu wymaganych w przygotowaniu ulotek o pszczołach i smogu.

Reklamy

Obserwowała systematycznie wybrane gatunki roślin i zwierząt oraz pogodę. Dla młodego człowieka to trening cierpliwości. Założyła ogród z roślinami miododajnymi, odwiedzała pasiekę. Razem z bratem wykonała domki dla owadów pożytecznych i ptaków. Swój entuzjazm przełożyła też na zaangażowanie klasy w sprzątanie świata i wspólne lokalne wycieczki w reżimie bezpieczeństwa epidemicznego. Organizowała ciekawe prezentacje, opisujące walory regionu, bo chciała pokazać, że warto pojechać tam rowerem, wybrać się z przyjaciółmi.

Realizacja projektu to dużo pracy, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, dużo dokumentacji, ale przede wszystkim radość odkrywania, poznawania i przyjemność obcowania z przyrodą. To nie tylko moda na ekologię, to skuteczne działanie. Gratulujemy serdecznie sukcesu.

Reklamy

Opiekunem uczennicy jest Anna Szadowska.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali Kindze, przekazywali swoją wiedzę i doświadczenie, darowali czas inwestując korzystnie w młode pokolenie

Konkursu organizowany jest wspólnie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lubelskie Kuratorium Oświaty.

­

tekst i fot. ZS nr 3