3 marca 2024

Kupiłeś samochód? Sprawdź co zrobić dalej!

Zakup samochodu to wielka radość i miła chwila dla nowego właściciela. Łączy się ona jednak z koniecznością załatwienia paru formalności, których niedopełnienie może zakończyć się utratą sporej ilości pieniędzy z tytułu kar wynikających ze złamania przepisów. Jakie powinny być pierwsze kroki nowego właściciela samochodu?

Reklamy

Pierwsze kroki po kupnie auta – najważniejsze jest ubezpieczenie i przegląd

Gdy wejdziemy w posiadanie samochodu dwie kluczowe sprawy to te, które mogą skończyć się najwyższymi karami pieniężnymi. Mowa oczywiście o przeglądzie i ubezpieczeniu. Jazda bez ważnego przeglądu w tym momencie jest karana naprawdę surowo po podwyżce taryfikatora mandatów, która miała miejsce 1 stycznia 2022 roku. Za brak ważnego badania technicznego funkcjonariusz policji lub Inspekcji Transportu Drogowego nie tylko może zatrzymać dowód rejestracyjny do wykonania tego badania z pozytywnym efektem, ale też mandatem w wysokości od 1500 do aż 5000 złotych, co czasem może nawet i przewyższać wartość całego auta. Zadbanie o badanie techniczne i kontrolowanie jego ważności jest więc podstawą po zakupie auta. 

Równie ważne jest oczywiście ubezpieczenie OC. Podobnie jak z badaniem technicznym bez posiadania ważnego ubezpieczenia OC samochód nie może poruszać się po polskich drogach, a w razie wykrycia tego faktu kary są naprawdę spore. Mogą one wynieść od 200 do 9030 złotych. Najniższe stawki są przewidziane dla motocykli i motorowerów, a samochody obowiązują widełki od 1200 do 6020 złotych. Najniższa kwota jest do zapłaty, gdy nie posiadamy ważnego OC w okresie do 3 dni. Gdy wynosi on od 4 do 14 dni wzrasta ona do 3010 złotych, a powyżej 14 dni niezależnie od długości należy pożegnać się z kwotą w wysokości 6020 złotych za którą można by było przecież opłacać OC przez co najmniej kilka lat. 

Reklamy

Jeśli samochód posiadał OC, to możemy z niego korzystać do jego wygaśnięcia. Nie zostanie ono jednak automatycznie przedłużone, więc trzeba będzie zająć się znalezieniem nowego towarzystwa ubezpieczeniowego lub zawarciem nowej umowy z tym, z którego usług korzystał poprzedni właściciel. Dodatkowo, gdy nie na przykład nie kwalifikujemy się do tylu zniżek, to dotychczasowy ubezpieczyciel może zażądać dopłaty w ramach rekalkulacji składki. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na przykład pod adresem https://autoumowa.pl/kupilem-samochod-co-dalej-formalnosci/.

Kupiłeś samochód? Obowiązkowo odwiedź Wydział Komunikacji

Po zakupie auta nie obędzie się również bez wizyty w Wydziale Komunikacji. Tam należy zarejestrować auto i w tym celu musi ono posiadać ważną polisę OC oraz przegląd. Do tego należy mieć przy sobie umowy kupna/sprzedaży auta, fakturę VAT, wniosek o rejestrację, a także swój dowód tożsamości i dowody uiszczenia wymaganych opłat. Aktualnie cały proces kosztuje 180,50 zł. Jego cena ma jednak być mniejsza, gdyż od września 2022 roku zniknie obowiązek posiadania nalepki kontrolnej, a także wymiany tablic rejestracyjnych. 

O czym jeszcze warto pamiętać po zakupie auta?

Zakup auta powinien być decyzją przemyślaną, a wszystkie formalności warto załatwiać jak najszybciej tak, by nie narażać się dodatkowe koszta. Z tego powodu nie wolno zapomnieć również o konieczności zapłacenia podatku w wysokości 2%, gdy kupiliśmy auto w ramach umowy kupna/sprzedaży. Sporo formalności jest także do załatwienia, gdy samochód ten pochodzi z innego kraju. O tym i o innych kwestiach związanych z zakupem samochodu więcej dowiedzieć się można na stronie Autoumowa. Dostępne są tam między innymi wzory umów i nie tylko.

­

(tekst i fot mat. partnera)