Minimalny wkład własny do kredytu hipotecznego – jaki będzie w 2021?

Uzyskanie dowolnego kredytu, w tym hipotecznego wiąże się z wymaganiami stawianymi przez bank. Od pewnego czasu przy tym rodzaju kredytu banki zwyczajnie odmawiają udzielenia, jeśli sami z góry nie wyłożymy pewnej części gotówki.

Reklamy

Kredyt hipoteczny – minimalny wkład własny w 2021 roku

Ile wynosi wkład własny w kredycie hipotecznym? Od kiedy banki zaczęły go wymagać, normą był odsetek 10 i 20% pożyczanej kwoty. Rok 2020 był jednak pod tym względem wyjątkowy. Ogólna, nadzwyczajna sytuacja w gospodarce, na rynku finansowym i nieruchomości sprawiły, że banki starały się zabezpieczać. Stąd minimalny wkład własny w kredycie hipotecznym wynosił niekiedy znacznie więcej – 20, 30 czy nawet 40%. W 2021 roku sytuacja jednak uspokaja się. Banki powróciły do dotychczasowych wysokości minimalnego wkładu własnego. A obliczają go na podstawie realnej wartości kupowanej nieruchomości. Od czego jeszcze zależy minimalny wkład własny, jaki będzie wymagany? Okazuje się, że wyłożenie z góry większej gotówki (wariant 20%) wiążę się z nieco mniejszymi kosztami ogólnymi kredytowania. Kwota wpłacona w wysokości 10% wartości nieruchomości bardzo często musi być też dodatkowo ubezpieczona. Czy tak będzie przez cały 2021 rok? Tego oczywiście nikt nam nie obieca, lecz sytuacja wyraźnie wydaje się stabilizować i – przynajmniej w sektorze bankowym – wracamy do normalności.

Kredyt hipoteczny – minimalny wkład własny nie zawsze niski

Musimy pamiętać, że sam minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym to nie wszystkie koszty, które mamy do poniesienia. Czekać nas będą jeszcze opłaty sądowe i notarialne, koszty wyceny nieruchomości, prowizja oraz podatek od czynności – cywilnoprawnych. Nie zawsze bank też będzie skłonny udzielić nam kredytu za najniższy 10-procentowy minimalny wkład własny bez dodatkowych wymogów. Takich jak posiadanie konta w danym banku, maksymalna lub minimalna wartość nieruchomości albo posiadanie innego źródła dochodu niż tylko praca zarobkowa. Zachęcamy, by przed podjęciem decyzji skonsultować się z fachowcami od kredytów. Więcej informacji, na przykład którą ofertę wybrać by wymagany minimalny wkład własny był możliwie jak najniższy i o innych optymalnych warunkach kredytowania znaleźć możesz w Ambulatorium Kredytowym.

Minimalny wkład własny – skąd go wziąć i czy da się bez niego?

Co, jednak jeśli nie mamy odłożonej gotówki nawet na minimalny 10-procentowy wkład własny? Istnieje kilka pomysłów jak się z tym uporać. Te same banki oferują osobną pożyczkę na wkład własny, możemy też uzyskać pożyczkę celową w innej instytucji. Banki jako minimalny wkład własny uznają też nasze własne starania w przygotowanie nieruchomości do użytku – jeśli budujemy dom, wcześniej musieliśmy nabyć działkę. Koszty budowy, materiałów budowlanych czy zaliczka dla dewelopera (w przypadku mieszkań) również banki mogą zaliczyć w poczet minimalnego wkładu własnego. Jeszcze innym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości, którą już posiadamy. W takim wypadku bank może nawet zupełnie odstąpić od wymogu minimalnego wkładu własnego.

Artykuł powstał we współpracy z https://ambulatorium-kredytowe.pl/kredyt-hipoteczny-pod-zastaw-nieruchomosci/

(tekst i fot. mat. partnera)