20 lipca 2024

Niecodzienna książka

W ramach biblioteki Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego p. Wacław Grzegorz Antoniuk własnym kosztem wydał przez siebie napisaną książkę pt. „Pechowy pomnik – geneza zła”.

Reklamy

Wielu z nas przechodzi i dziwi się, co to za kamienie leżą na skwerku przed „Stokrotką” w centrum Hrubieszowa. Niestety jest to materiał, ponoć już wyrzeźbionego pomnika „Polskiego Partyzanta”, przez artystę – rzeźbiarza p. Stanisława Momota i leżący w tym miejscu już ponad 40 lat.

Warto kupić tę niedrogą książeczkę i dowiedzieć się, co to działo się z tym pomnikiem, dlaczego były takie kłopoty, że nie stoi na swoim miejscu, a widoczny byłby z daleka ponieważ miał mieć 6 metrów wysokości. Należy sobie zadać pytanie – co dalej i czy pomnik stanie, tym bardziej, że artysta zmarł.

Reklamy

W drugiej części książki autor opisuje ciekawostki z okresu okupacji w naszym mieście, np. śmierć „Blondynka”, co to się działo w Hrubieszowie tuż po wyzwoleniu np. noc z 27/28 maja 1946 r. oraz uwagi autora dotyczące zjawisk gospodarczych i politycznych występujących aktualnie.

Na końcu książki znajduje się korespondencja dotycząca budowy pomnika oraz nota biograficzna napisana przez Mieczysława Kamińskiego.

Reklamy

Warto przypomnieć, że p. Antoniuk wydał już wcześniej ciekawą książkę pt. „Moniatycze, okolice, historia, politykierzy”, która zawiera fakty na ogół szerzej nieznane.

Książki można kupić w siedzibie TRH (Dworek du Chateau) i w sklepach „Traffika” w Hrubieszowie, znajdujące się na „Manhattanie” i na „Rogu Kozackim”, zachęcam.

Opracował – mak

Na zdjęciu okładka książki pt. „Pechowy pomnik – geneza zła”.