Nowe łodzie patrolowe SG na Bugu. Jedna trafiła do Hrubieszowa (ZDJĘCIA)

Trzy aluminiowe łodzie płaskodenne o łącznej wartości 300 tys. zł trafiły do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Jedna z nich znalazła się w hrubieszowskiej placówce.

Reklamy

Łodzie marki Ultra Marine Explorer E420 już zostały dostarczone do placówek SG w Terespolu, Włodawie oraz Hrubieszowie. Dwie będą pomagać w ochronie polsko-białoruskiej granicy, a jedna polsko-ukraińskiej.

Wymiary nowo zakupionych łodzi to: długość – 410 cm, szerokość – 174 cm, zanurzenie do 30 cm. Wyposażone są w silniki zaburtowe marki Mercury (moc 40 i 50 KM). Każda z łodzi posiada również belkę świetlną z głośnikiem oraz urządzenie do monitorowania dna akwenu o zasięgu 40 m. Łodzie zostały zakupiono wraz z przyczepami podłodziowymi służącymi do ich transportu.

Reklamy

Poza patrolowaniem granicy i przeciwdziałaniu nielegalnej migracji przez graniczną rzekę Bug będą również wykorzystywane do przeciwdziałania zagrożeniom środowiska oraz likwidacji ich skutków na terenie województwa lubelskiego.

Zakup łodzi został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecnie Nadbużański Oddział SG posiada łącznie 17 łodzi śródlądowych. Funkcjonariusze NOSG ochraniają granicę na rzece Bug o łącznej długości prawie 400 km – ponad 171 km to granica z Białorusią, a 228 km z Ukrainą. Granica na Bugu to nie tylko granica Polski, ale również granica zewnętrzna Unii Europejskiej.

­

(info i fot. NOSG)


Zobacz też:

Gmina Werbkowice: Szczęśliwy finał poszukiwań 34-latka. Szukali go policjanci i pogranicznicy z kamerą termowizyjną

Gmina Werbkowice: Szczęśliwy finał poszukiwań 34-latka. Szukali go policjanci i pogranicznicy z kamerą termowizyjną