18 lipca 2024

Ogień Niepodległości w Hrubieszowie

Ogień Niepodległości dzięki harcerzom Hufca Hrubieszów zapłonie w Hrubieszowie podczas uroczystości w dniu 11 listopada 2012. Harcerze zapalą go również w miejscach poświęconych bohaterom Ojczyzny.

Reklamy

Ogień można wziąć od harcerzy 6 listopada 2012 w godz. 15.00 – 18.00 w Komendzie Hufca Hrubieszów ul. 3 Maja 37 (Dom Nauczyciela)

Kontakt:
hrubieszow@zhp.pl
www.hufiec.hrubieszow.info

Reklamy

 

Już w piątek 2 listopada o godz. 6.00 rano z Hufca Zgierz po raz XII wystartuje Sztafeta po Ogień Niepodległości. Harcerze i instruktorzy wyjadą na Ukrainę do Kostiuchnówki w okręgu Wołyńskim – historycznego miejsca, gdzie w dniach 4-6 lipca 1916 roku odbyła się Bitwa pod Kostiuchnówką. Była to strategiczna bitwa dla losów legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. 4 listopada z mogiły żołnierskiej w Polskim Lasku w Kostiuchnówce pobiorą Ogień Niepodległości i ruszą w drogę do Polski.

…Sztafeta rowerowa po Ogień Niepodległości została zainicjowana w 2000 roku na wzór tradycji z okresu międzywojennego. Wtedy to młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali oni ogień i nieśli do Krakowa. Sztafeta rowerowa z Hufca Zgierz co roku przywozi Ogień Niepodległości do Warszawy. Harcerze przekazują ogień innym harcerzom i instruktorom z całej Polski uczestniczącym w capstrzyku przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ponad to 11 listopada uczestnicy sztafety składają ogień na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, podczas głównych uroczystości z udziałem najwyższych władz państwa.

Reklamy

Ogień Niepodległości ma ochronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.

W tym roku w dniu 5 listopada 2012 na przejściu granicznym w Zosinie Ogień Niepodległości zostanie przekazany społeczności harcerskiej ZHP Hufca Hrubieszów.