Opór Młodzieży Przeciwko Sowietyzacji Polski

HrubieszówZamość

Reklamy

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu serdecznie zapraszają na wystawę pt. „Opór Młodzieży Przeciwko Sowietyzacji Polski” – opracowaną przez Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 – 1956 „Jaworzniacy „. Do 24.10 2009 wystawę można jeszcze zwiedzać w Hrubieszowie, ponieważ eksponowana jest w Zespole Szkół nr 2 (Staszic).

***

Wystawa prezentowana jest w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie budynek B, sala nr 19 (czytelnia) do 24 października 2009 r. w godzinach:
poniedziałek – piątek 14.00 – 17.00,
sobota 10.00 – 13.00.

***

Uroczyste otwarcie wystawy w Zamościu odbędzie się dnia 27.10.2009 r. (wtorek) o godz. 12.00.

Wystawa będzie prezentowana w dniach 27 X – 06 XI 2009 r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu, ul. J. Zamoyskiego 62.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do zwiedzania wystawy od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 14.00.

Informujemy o możliwości przeprowadzenia przez opiekuna grupy zajęć edukacyjnych związanych z tematyką wystawy – po uprzednim zarezerwowaniu terminu w sekretariacie szkoły pod tel.0 84 639 81 32.

Z wyrazami szacunku

(-) Wiesław Monachowski
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3
im. Armii Krajowej w Zamościu
Okręg Zamość

(-) Sławomir Zawiślak
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

***

JAWORZNIACY to ludzie, którzy w okresie władzy komunistycznej, w czasach stalinowskich zostali uznani za wrogów państwa i narodu. Mieli wtedy po kilkanaście lat, wydawało im się , że po latach okrutnej wojny mają prawo do prawdziwej wolności, za którą tak wiele poświęcili ich ojcowie.

Nazwa „Jaworzniacy” pochodzi od więzienia , które władze komunistyczne zorganizowały w Jaworznie dla młodzieży występującej przeciwko ustrojowi komunistycznemu w Polsce.

Młodzi ludzie nie zamierzali przeciwstawiać się zbrojnie systemowi komunistycznemu, ich opór wobec sowietyzacji polegał głównie na pokazywaniu prawdy – poprzez kolportowanie ulotek, pisanie utworów literackich, tworzeniu haseł protestacyjnych przeciwko sowieckiemu terrorowi.

Wystawa powstała, aby pokazać masowy protest ówczesnej polskiej młodzieży przeciwko sowietyzacji Polski, o której nie mówi się wcale lub niewiele. W oficjalnych opracowaniach jest mowa o walce zbrojnej po II wojnie światowej, brutalnie rozgromionej przez reżim komunistyczny.

Wystawa pokazuje dzisiejszej młodzieży prawdę o ich rówieśnikach, którzy nie bacząc na konsekwencje, wystąpili przeciwko „komunie”. Jest ona skierowana także do nauczycieli, którzy dzięki prezentowanym dokumentom będą mieli możliwość poznania historii niedostępnej w szkolnych podręcznikach.

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009