23 maja 2024

Polski Teatr Tańca wyrusza w tournee z projektem Pogranicze tańca. W najbliższą niedzielę – przystanek Hrubieszów!

2 lutego na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury wystąpi Polski Teatr Tańca z projektem Pogranicze tańca. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.

 

Początek o godz. 17.00.

 

***

 

Polski Teatr Tańca wyrusza w tournée z projektem Pogranicze tańca. Zespół wystąpi na scenach domów kultury w Chełmie, Hrubieszowie, Przemyślu, Zamościu i Tomaszowie Lubelskim. Zaprezentuje jubileuszowy spektakl pt.: 45 w choreografii Jacka Przybyłowicza, który powstał w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2019, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Będzie to zarazem inauguracja tegorocznej edycji Sceny dla tańca – programu Instytutu Muzyki i Tańca, dzięki któremu spektakle tańca odwiedzają sceny w całym kraju, zwłaszcza te, które rzadko goszczą sztukę tańca.

Tytuł projektu Pogranicze tańca ma znaczenie podwójne – z jednej strony podkreśla chęć dotarcia ze spektaklem 45 do geograficznego pogranicza Polski, z drugiej natomiast podkreśla graniczną rolę gatunku teatru tańca, rozpiętego między tańcem a teatrem. Podwójność znaczenia tytułu Pogranicze tańca tworzy więc klamrę, która zakładając objazd z repertuarową propozycją wzdłuż wschodniej granicy Polski, jednocześnie upowszechnia zjawisko, jakim jest teatr tańca. Do licznych ośrodków ośrodków kultury w tym regionie spektakle profesjonalnego teatru tańca docierają niezwykle rzadko. Realizacja projektu jest niepowtarzalną okazją do promocji gatunku teatru tańca, sztuki tańca oraz do spotkania przygranicznej widowni z najstarszym polskim teatrem tańca.

Na początek trasy – 31 stycznia o godz. 19.00 pokaz 45 w Chełmskim Domu Kultury. Dalej tournée obejmuje: Hrubieszowski Dom Kultury – 2 lutego, godz. 17.00, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK − 4 lutego, godz. 19.00, Zamojski Dom Kultury − 6 lutego, godz. 18.00, Tomaszowski Dom Kultury − 8 lutego o godz. 19.00.

45 zaprasza widza do interaktywnej podróży, także poprzez konstrukcję – site-specific – nawiązującej do historii Polskiego Teatru Tańca, który od powstania był zespołem bez własnej sceny. Ideą twórców 45 jest wyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. Twórcy 45 pragną pokazać moment, w którym obecnie znajduje się zespół Polskiego Teatru Tańca. To historia młodych tancerzy, która dotyka – w symbolicznym wymiarze – tematu zbiorowości, scalonej pracą zespołową, a także wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie. Tytuł spektaklu oznacza liczbę sezonów, która upłynęła od momentu, w którym Conrad Drzewiecki założył zespół w 1973 roku.

Autorem choreografii jest Jacek Przybyłowicz, choreograf znany w Europie i na świecie, niegdyś tancerz Kibbutz Contemporary Dance Company, obecnie realizujący większość spektakli za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Chinach czy Hiszpanii. Muzykę skomponowali młodzi poznańscy twórcy, kompozytor muzyki współczesnej, improwizowanej i filmowej, multi -instrumentalista Andrzej Konieczny i saksofonista Kacper Krupa. Kostiumy zaprojektowała Joanna Klimas – kreatorka mody, kostiumolożka, twórczyni polskiego minimalizmu, wspierająca wiele projektów łączących kulturę z modą. Reżyserem światła był Carsten Wank.

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie i gościnnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce.

Projekt współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca z programu Scena dla tańca 2020. Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Zamówienia choreograficzne 2019.

 

fot. Andrzej Grabowski