3 marca 2024

Powietrzny desant na tyłach wroga

Za punkt honoru stawiają sobie, by nie odstawać wyszkoleniem od operatorów jednostek specjalnych. Żołnierze z jednostek rozpoznawczych Wojsk Lądowych w weekend na poligonie drawskim mieli okazję do wykazania się swoim kunsztem. W głównej roli wystąpiła kompania dalekiego rozpoznania z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa.

Reklamy

O jednostkach rozpoznawczych Wojsk Lądowych mówi się, że są naturalnym zapleczem dla GROM-u, Lublińca czy Formozy. Zadania wykonywane przez żołnierzy z trzech pułków rozpoznawczych – 18 z Białegostoku, 9 z Lidzbarka Warmińskiego oraz 2 z Hrubieszowa, wymagają od nich doskonałego wyszkolenia. Podobnie jak operatorzy z jednostek specjalnych muszą być przygotowani do działania na tyłach wojsk wroga.

– Żołnierze wykonują między innymi zadania patrolowe i rozpoznawcze, potwierdzają obecność przeciwnika, jego położenie, ruchy, rozmieszczenie stanowisk dowodzenia oraz innych elementów ugrupowania – wyjaśnia płk Piotr Bieniek, dowódca 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

Reklamy

Od 7 maja na poligonie drawskim ćwiczą wszystkie jednostki i pododdziały rozpoznawcze z Wojsk Lądowych. To blisko 1600 żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad 400 jednostek sprzętu. W miniony weekend przeprowadzono ćwiczenia taktyczno-specjalne pod kryptonimem „Delta-13”. Ich najważniejszymi „aktorami” byli żołnierze z kompanii dalekiego rozpoznania z 2 Pułku Rozpoznawczego. – Pierwsza grupa 1 kompanii dalekiego rozpoznania skakała ze spadochronami AD-2000, druga grupa wylądowała na spadochronach AD-95, natomiast trzecia zajęła swój rejon odpowiedzialności rozpoznawczej po wykonaniu desantu z przyziemienia, bezpośrednio ze śmigłowców – opowiadał płk Piotr Bieniek.

„Delta 13” były pierwszymi od lat ćwiczeniami jednostek rozpoznawczych Wojsk Lądowych, w których ich żołnierze mieli okazję skakać ze śmigłowców ze spadochronem. Jak jednak podkreślał dowódca 2 Pułku Rozpoznawczego, choć desant ze śmigłowców był dla żołnierzy czymś wyjątkowym, to jednak oznaczał dopiero początek wielogodzinnego szkolenia. Żołnierze opuszczą poligon drawski na początku czerwca.

Krzysztof Wilewski

Video DWL

Żródło: Polska Zbrojna