24 maja 2024

Problemy z kondycją skóry i włosów – przyczyny i sposoby na problem

Stan włosów i skóry może zdradzić sporo informacji na temat naszego zdrowia. Jakie problemy udaje się rozpoznać, biorąc pod uwagę pogorszenie się kondycji naskórka i kosmyków? Co może być przyczyną kiepskiego stanu włosów czy skóry i jak poradzić sobie z tymi problemami?

Stres

Stres pobudza hormony prozapalne, wydłuża proces gojenia się ran i przyspiesza starzenie się organizmu. Przez zwiększanie poziomu kortyzolu w ciele, powoduje zmniejszenie produkcji i stężenia kolagenu dbającego o elastyczność, jędrność oraz nawilżenie skóry. Stres sprzyja siwieniu i przesuszeniu włosów, powstawaniu zmarszczek, podrażnień, a także suchości i swędzenia naskórka. Osłabia też naturalną barierę ochronną skóry, co zwiększa podatność na działanie szkodliwych mikroorganizmów. Pod wpływem stresu mogą wystąpić nadmierna produkcja sebum i nieestetyczne zmiany skórne.

Jak radzić sobie z problemami z włosami i skórą spowodowanymi przez stres? Przede wszystkim warto pamiętać o czasie na relaks i odpoczynek. W rozładowaniu stresu może pomóc aktywność fizyczna, zajmowanie się swoim hobby albo odprężająca kąpiel. Warto sięgnąć też po łagodnie uspokajające napary z ziół, np. z melisy. Aby poprawić kondycję skóry i włosów pogorszoną przez stres, należy zadbać o ich nawilżenie i odżywienie. Dobrym pomysłem będzie stosowanie kosmetyków z kolagenem i antyoksydantami – ważnymi składnikami w kontekście spowalniania procesów starzenia się skóry.

Niedobór witaminy E

Jeżeli witamina E jest dostarczana organizmowi w zbyt małych ilościach, jej niedobór przejawia się jako pogorszenie kondycji włosów, paznokci i skóry. Pasma stają się suche i matowe, a paznokcie łamliwe. Wokół ich płytki pojawiają się suche skórki. W przypadku naskórka przez niedobór witaminy E również spada poziom nawilżenia. Skóra staje się szorstka, poszarzała i zwiotczała.

Niedobory witaminy E spotyka się rzadko, dlatego że występuje ona w wielu produktach spożywczych. Ponadto zwykle mamy wystarczające zapasy omawianej substancji w swoim ciele. Do niedoborów składnika może dochodzić jednak w przy zaburzeniach wchłaniania i trawienia tłuszczów (witamina E się w nich rozpuszcza). Większe zapotrzebowanie na witaminę mają ponadto osoby żyjące w długotrwałym stresie, wykonujące zwiększoną aktywność fizyczną oraz kobiety w ciąży. Choć zbilansowana dieta uwzględniająca tłuszcze roślinne powinna dostarczać wystarczająco dużo witaminy E, jeśli zauważy się u siebie objawy niedoborów, warto skonsultować się z lekarzem w celu dobrania bezpiecznej suplementacji.

Intensywne odchudzanie

Przyczyną pogorszenia się stanu skóry i włosów może być stosowanie restrykcyjnej diety. Niedostarczanie organizmowi potrzebnych składników odżywczych szkodzi pasmom i naskórkowi. Poza utratą nadmiarowych kilogramów gubi się włosy, które zaczynają nadmiernie wypadać. Cebulki są osłabione, a pasma suche i łamliwe. Podobne skutki niedożywienia widać na skórze. Chcąc przeciwdziałać problemom z włosami i naskórkiem, trzeba wzbogacić swoją dietę w witaminy, minerały i inne niezbędne składniki odżywcze. Dla kondycji skóry i pasm szczególnie ważne są witaminy E, A, C, cynk, krzem i biotyna.

Anemia

Łamliwe, osłabione i wypadające włosy mogą być symptomem anemii. Niedokrwistość objawia się także jako bladość i pogorszenie się stanu skóry. Anemia często dotyczy kobiet obficie miesiączkujących albo karmiących piersią. Może wynikać też z niedoborów określonych składników w diecie (np. żelaza) albo zaburzeń ich wchłaniania. Jeżeli podejrzewa się u siebie niedokrwistość, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci wykonanie konkretnych badań i dobierze właściwe leczenie (np. suplementację danej substancji). Poradzenie sobie ze źródłem problemów z włosami i skórą powinno sprawić, że przestaną występować.

Błędy pielęgnacyjne

Problemy z kondycją skóry i włosów mogą wynikać z błędów pielęgnacyjnych. Niewłaściwy dobór kosmetyków, niedokładny demakijaż, mycie głowy w zbyt gorącej wodzie, zbyt agresywne oczyszczanie twarzy, pocieranie włosów ręcznikiem, nadużywanie prostownicy – to tylko część czynników wpływających na pogorszenie się stanu naskórka i pasm.

Źle przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto zatem dowiedzieć się jak najwięcej o swoim typie włosów i skóry oraz ich potrzebach, a także o właściwym doborze kosmetyków. Ponadto należy sprawdzić, na czym powinna polegać prawidłowa pielęgnacja ciała i pasm oraz jakich błędów trzeba się w niej wystrzegać. Dzięki wyeliminowaniu niekorzystnych czynników i wprowadzeniu tych, które wpływają na stan włosów i skóry pozytywnie, można zauważyć szybką poprawę swojego wyglądu.

Nasz stan zdrowia, stosowana dieta czy prowadzony styl życia wpływają na stan włosów i skóry. Warto zatem pamiętać o możliwych przyczynach pogorszenia się kondycji pasm i naskórka i w razie zaobserwowania niepokojących symptomów, jak najszybciej wdrożyć działania zaradcze. Na szczęście wiele problemów z włosami i skórą udaje się łatwo rozwiązać samodzielnie. W przypadku innych zalecana jest konsultacja z lekarzem, który pomoże poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami.

­

(tekst i fot. mat. partnera)