13 kwietnia 2024

Roboty w HDK

Jak co roku, tak i tym razem Hrubieszowski Dom Kultury przygotował w czasie ferii bezpłatną projekcję filmu dla dzieci.

br />Dziś mogliśmy obejrzeć animowany film pt. „Roboty”. Obrazuje on wyższość solidaryzmu nad drapieżnym kapitalizmem i konsumpcjonizmem, walkę dobra ze złem o zabarwieniu politycznym.

Główny bohater Radek Dekiel – urocze wręcz zestawienie słowne – sprzeciwia się uciskowi, prowadzi inne roboty do walki z wyzyskującym cwaniakiem, dla którego liczą się tylko pieniądze.

Mottem filmu była parafraza z wiersza Kochanowskiego, brzmiąca „Miej wnętrze i patrzaj wnętrzem”.

Wiele jest podobnych filmów, niekoniecznie przeznaczonych dla dzieci. Świadczy to o tym, że temat polityczny, jak i moralny, wyższość dobra nad złem i odwieczna ich walka, nieobce, a wręcz nadrzędne są w wielu obrazach filmowych.

Film ciekawy i godny uwagi.

Cieszyć powinien fakt zgromadzonej tak licznie publiczności. Jednak jej zachowanie pozostawiało wiele do życzenia. Kultura osobista i szacunek do drugiej osoby zostawia się… hm ciekawe gdzie? Siedząc spokojnie i próbując dosłyszeć wśród gwaru kwestie postaci, zostałam bardzo grzecznie potraktowana z kulki papierowej…

Wiem… Być może w gimnazjum jest to śmieszne i sprawia frajdę, ale jak mówią starsi „kultura tu podobno jest( w Hrubieszowie), świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury”!!!.

Szkoda tylko, że na płatne projekcje przychodzi tak mało ludzi…

tekst: Nieśka