Roman Gumiela

Hrubieszów

Aż trzy osoby w kończącym się roku otrzymały w uznaniu zasług dla miasta Hrubieszowa, przydzielone przez Kapitułę, Burmistrza i Radę Miasta statuetki króla Władysława Jagiełło, wśród nich jest również muzyk – Roman Gumiela.

Reklamy

Jest On już szóstą kadencję prezesem Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego i dyrektorem Społecznego Ogniska Muzycznego w Hrubieszowie, z którego wyszło już ponad 1000 uczniów. Jest muzykiem, nauczycielem muzyki, kompozytorem. On sam i jego rodzina to „kopalnia” talentów muzycznych – nie wierzysz, to poczytaj.

***

Jak to się zaczęło ?

Urodził się 17 października 1956 roku w Suminie koło Tarnawatki, do Szkoły Podstawowej uczęszczał w Tarnawatce, następnie do Zespołu Szkół Budowlanych w Tomaszowie Lubelskim i Wyższej Szkoły Pedagogicznej na kierunek wychowanie muzyczne w Kielcach.

Jako trzyletnie dziecko, mając wzór muzykujących rodziców, mały Romanek występował wielokrotnie wokalnie dla mieszkańców Komarowa, o czym pamiętają starsi ludzie do dzisiaj. Często w domu, chował się do szafy i tam po cichu grał na akordeonie i innych instrumentach. A miał z czego wybierać, bo jeszcze były: gitary, skrzypce, bęben, perkusja, saksofon, trąbka.

***

Okres szkolny

Wiec nic dziwnego, że w szkole podstawowej był etatowym uczestnikiem jako solista w chórze przeróżnych akademii i z powodzeniem brał udział w licznych konkursach powiatowych i wojewódzkich.

W szkole średniej występował podobnie jak wyżej, ale również w zespole „Andromeda” pod kierunkiem pana Romana Giski (założyciela i dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Lubelskim). Były sukcesy na konkursach piosenki harcerskiej, radzieckiej i poezji śpiewanej. W zespole śpiewał i grał na gitarze elektrycznej kupionej od znanego zespołu „Bardowie”. Dodatkowo z rodziną był zaprzyjaźniony znakomity pianista Mieczysław Kosz, który doszkalał młodego Romka w grze na akordeonie. Podczas licznych konkursów z powodzeniem rywalizował z członkami później znanego w kraju zespołu VOX.

***

Nauczycielska praca w Turkowicach

Po uzyskaniu kwalifikacji pedagogiczno – muzycznych podjął pracę w Zespole Szkół Rolniczych w Turkowicach jako kierownik zajęć pozalekcyjnych. Prowadził tam dwa zespoły wokalno – instrumentalne (młodsi i starsi) specjalizujący się w muzyce popularnej (tzw. pop). M.in. członkami zespołów byli: Zdzisława Banaszek, Wiesław Majewski, Andrzej Sudziński, Mariusz Majkutewicz, Mariusz Stadnicki, Barbara Banach (znakomicie również biegała), Barbara Chodulska, Urszula Bogucka, Wiesława Wąsacz, Bernadetta Paluch (dodatkowo daleko pchała kulą i rzucała oszczepem). W 1981 roku awansowali do finału piosenki radzieckiej w Zielonej Górze.

Prowadził też teatr kostiumowy, na którego występy przyjeżdżały bliźniacze szkoły z całego kraju, a wystawiali m.in. przebojowe sztuki Gabrieli Zapolskiej czy Aleksandra Fredry.

Założył również klub filmowy, przebojowym filmem był w tych czasach „Ojciec chrzestny”. Zajmował się również zajęciami plastycznymi, a konkretnie malarstwem olejnym, m.in. współpracując ze znanym malarzem z Zamościa Stanisławem Pasieką. Uczestniczyli m.in. w plenerach międzynarodowych np. „Bieszczady 1980” zdobywając 2 nagrodę. Ale to było za mało, ponieważ jeszcze wziął się za koło fotograficzne. Była ciemnia, lepsze aparaty, były wystawy w szkole i poza nią.

Zdarzyło się również, za namową nauczyciela wf – legendy w tej szkole p. Leona Wodzińskiego epizod prowadzenia lekcji wychowania fizycznego w klasach maturalnych, był też wychowawcą klasy 1 E – technikum.

W tym okresie drużyna piłkarska LZS Turkowice występowała w klasie „B”, a po awansie w klasie „A”, oczywiście pan Roman dysponując nienaganną sportową sylwetką, szybkością i skocznością był czołowym snajperem tej drużyny. Najczęściej występował jako lewy napastnik, kierownikiem – trenerem tej drużyny był p. Cezary Bal, a było to w latach 1977 – 1982.

W związku z tym, że pan Leon Wodziński miał pod opieką różnych uczniów – sportowców, poprosił, aby pan Roman przynajmniej od czasu do czasu doszkalał skoczków w dal czy wzwyż i tak było, a między innymi z tych rad korzystali Joanna Bida czy Krzysztof Momot.

W Zwierzyńcu został oddany do użytku nowy stadion, więc pojechał tam z uczniami na zawody lekkoatletyczne, ale w tym przypadku nie skończyło się na im kibicowaniu, ale i sam wystartował, i to skutecznie, ponieważ wygrał skok w dal oraz był drugi na 100 metrów.

***

Przenosiny do Hrubieszowa

W 1982 roku na prośbę władz miejskich Hrubieszowa przeniósł się na stanowisko nauczyciela muzyki i wychowawcy klas do Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie (dyr. Zbysław Socha) oraz do Młodzieżowego Domu Kultury pracującego pod okiem dyr. Stanisława Mielniczuka . W SP nr 3 prowadził jednocześnie chór, zespół instrumentalno – wokalny „Ćwierć – nutki” m.in. zajmując z tym zespołem 2 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Dziecięcej – Konin 1988 i wokalny.

W każdej tej dziedzinie byli laureaci eliminacji konkursów wojewódzkich i okręgu w piosence harcerskiej (m.in. Festiwal Piosenki Harcerskiej w Kielcach – „Srebrna Jodła”), piosence patriotycznej, piosence dziecięcej itp. M.in. występowali: Dorota Piątkowska, Joanna Pirogowicz, Tomasz Kisielewski, Jakub Kojder, Marek Kurys, Adam Soluk, Agnieszka Wysocka, Anna Daszuk, Agnieszka Kisielewska.

W latach osiemdziesiątych pomimo kłopotów ze Służbą Bezpieczeństwa (z tego tytułu) wprowadził przegląd kolęd i pastorałek w SP nr 3, które są kontynuowane do dzisiaj, dodatkowo również w ognisku muzycznym.

W Młodzieżowym Domu Kultury uczył dzieci i młodzież grać na fortepianie, gitarze i akordeonie. Pozostała również żyłka sportowa, ponieważ jak w Hrubieszowie odbyły się I Igrzyska Olimpijskie (sportowo – rekreacyjne) w 1983 roku, reprezentował godnie SP nr 3 w biegu na 100 metrów i w skoku w dal (2 miejsce).

***

Ognisko Muzyczne

W 1987 r. chcąc rozszerzyć bazę edukacyjną w zakresie muzyki dla uzdolnionych dzieci i młodzieży razem z Leszkiem Opałą (Lechitki) i Jerzym Wróblewskim (Sutki) utworzył Społeczne Ognisko Muzyczne w Hrubieszowie, w ramach Zamojskiego Towarzystwa Muzycznego.

W 1991 r. założył Hrubieszowskie Towarzystwo Muzyczne i przejął Ognisko Muzyczne od Zamojskiego Towarzystwa Muzycznego, któremu od początku prezesuje. Początkowo Towarzystwo otrzymało siedzibę przy ul. Partyzantów 11 od Urzędu Rejonowego, a obecnie funkcjonuje w obiekcie Domu Nauczyciela.

Wysoki poziom edukacji Ogniska podkreślają wyniki w Wojewódzkim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Lublinie gdzie w trzech kategoriach wiekowych co roku plasują się w pierwszej trójce (również i na pierwszych miejscach) lokując nasze miasto w ścisłej czołówce w województwie lubelskim.

W ognisku zajęcie m.in. prowadzili: Andrzej Pachla (wiceprezes), Dariusz Szaniawski, Krzysztof Gumela (Nicolaus), Beata Lichoń – Fabrowska, Łucja Watras, Ewa Kwiatkowska, Małgorzata Chomicka, Ryszard Podgórski, Wacław Stefaniak, Jarosław Jonak, Kazimierz Maciuk (sekretarz), Arkadiusz Mielniczek, Marta Mielniczek, Małgorzata Gumela, Jan Korycki.

Uczyli grać m.in. na takich instrumentach jak: fortepian, akordeon, skrzypce, gitary, wokal, syntezator, saksofon. W całym okresie działalności Ognisko Muzyczne opuściło 1046 absolwentów. Najzdolniejsi absolwenci ogniska kontynuowali i kontynuują naukę w Akademiach Muzycznych i wyższych uczelniach o kierunkach muzycznych. Dwoje otrzymało stypendia zagraniczne (Finlandia, Austria). Sześciu absolwentów jest dzisiaj nauczycielami akademickimi, 31 nauczycielami w szkołach muzycznych, 27 pracuje w mediach (radio, telewizja, prasa) oraz placówkach kultury m.in. w teatrach muzycznych, wytwórniach filmowych, domach i ośrodkach kultury.

Artystyczna działalność uczniów i absolwentów Ogniska przejawia się również aktywnością w zespołach artystycznych m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, zespoły wokalne „Lechici” czy „Nicolaus” oraz różnych zespołach muzycznych w tym zespół „Yago”, który w 2007 r. brał udział w Festiwalu Piosenki w Opolu.

W swojej działalności edukacyjnej na rzecz rozwijania edukacji muzycznej prezes Roman Gumela wraz z kadrą nauczycielską przygotowują inicjatywę przekształcenia Ogniska Muzycznego w Społeczną Szkołę Muzyczną !!!

***

Nauczyciel muzyki i wychowawca w szkole specjalnej

W 1987 r. przeniósł się jako nauczyciel muzyki do Szkoły Specjalnej, tam prowadził zespół muzyczno – ruchowy (na wzór teatru muzycznego). M.in. (współpraca z Ireną Górnik), widowisko „Na przerwie” zdobyło I miejsce wśród szkół specjalnych w 1989 r. w konkursie, który odbył się w Teatrze Prochownia w Warszawie.

***

Inne zajęcia

W przedszkolu „Kolejowym” i nr 5 w Hrubieszowie prowadził z dziećmi rytmikę. W wielu konkursach na różnych szczeblach zasiadał w jury. W latach 1994 – 1997 został wybrany przez społeczeństwo hrubieszowskie radnym, będąc członkiem Zarządu Miasta i pełnomocnikiem zarządu.

W latach 2006/2007 prowadził społecznie jako wiceprezes Polski Komitet Pomocy Społecznej w Hrubieszowie.

W domu posiada mini studio, w którym została nagrana płyta uczniów Ogniska Muzycznego z okazji 20 – lecia ogniska. Osobiście występował w Kapeli Podwórkowej „Sutki” grając na banjo i kontrabasie, pisał teksty i muzykę (zresztą jak i w wielu innych przypadkach).

Od 1995 r. również występuje w zespole „Kram” grając na instrumentach klawiszowych. Zespół ten wystąpił m.in. w koncercie charytatywnym poświęconym pomocy ofiarom tragedii, jaka powstała po zawaleniu się dachu podczas wystawy gołębi w Katowicach. Zespół również występuje podczas uroczystości lokalnych.

Od 31 grudnia 2003 roku przeszedł jako nauczyciel na emeryturę. Ma troszkę więcej czasu, więc wędkuje, pracuje w przydomowym ogrodzie, czyta książki, uprawia rekreacyjnie piłkę nożną na boisku Osiedla Lipice (gdzie mieszka), występował w meczach okazjonalnych m.in. z okazji 600 – lecia Hrubieszowa, w którym oczywiście jak za młodych lat zdobył bramkę, o czym informowała na wizji Panorama Lubelska.

***

Rodzina

Jeżeli ktoś się dziwi skąd w Romanie Gumieli tyle pasji i zamiłowania do muzyki to niech zapozna się z podstawowymi członkami rodziny.

Mama – Marianna
Śpiewaczka i twórczyni ludowa. Zdobywczyni złotej i srebrnej Baszty w Kazimierzu Dolnym. Wieloletni członek honorowy Zarządu Głównego Polskiego Związku Artystów i Twórców Ludowych. Laureatka medalu europejskiego Oskara Kolberga. Wielki znajomy domu to znany aktor Wojciech Siemion.

Tato – Władysław
Przez kilkadziesiąt lat waltornista i bębniarz w kapeli. Laureat Brązowej Baszty w Kazimierzu Dolnym.

Brat – Krzysztof
Akordeonista – samouk, gra w różnych zespołach weselnych i okazjonalnych

Brat – Marian
Saksofonista, pianista, akordeonista. Ukończył studia muzyczne na UMCS w Lublinie. Obecnie prowadzi zespół „Tomaszowiacy” w Tomaszowie Lubelskim.

Brat – Tadeusz
Trąbka, Fortepian, akordeon. Ukończył kierunek muzyczny na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Obecnie nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Puławach. Prezes Puławskiego Towarzystwa Muzycznego.

Brat – Jan
Perkusista – samouk. Gra w różnych zespołach weselnych i okazjonalnych.

Siostra – Lidia
Wokalistka (śpiewaczka), pianistka. Skończyła Szkołę Muzyczną w Puławach. Nauczycielka dyplomowana w Szkole Specjalnej w Lublinie. Prowadzi z sukcesami zajęcia z zespołem muzycznym z tej szkoły.

Brat – Sylwester
Saksofonista, gitarzysta, pianista. Nauczyciel dyplomowany w Państwowej Szkole Muzycznej w Tomaszowie Lubelskim.

Bratanek – Andrzej syn Krzysztofa
Pracownik na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach – saksofonista.

Bratanek – Krzysztof syn Krzysztofa
Muzyk w Hrubieszowskim Domu Kultury. Kierownik Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej i kierownik artystyczny zespołu wokalnego „Nicoluas”.

Bratanica – Małgorzata córka Krzysztofa
Nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy. Instrument – gitara klasyczna.

Bratanek – Marek syn Krzysztofa, chrześniak Romana
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Filharmonii w Krakowie. Gra na waltorni (rogu).

Bratanica – Joanna córka Mariana
Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Wokalistka operowa, koncertuje po całej Europie.

Bratanek – Marcin syn Mariana, chrześniak Romana
Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i nauczyciel akademicki na tej uczelni. Kompozytor, ostatnio Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zakwalifikowało Go razem z kolegami z różnych krajów do programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Chopinowi”. W 200. rocznicę urodzin Chopina (2010 r.) skomponują dzieła, które grane będą w całej Europie. Marcin G. ma już gotowy utwór „To Apokalipsa na siedem zespołów kameralnych, solistów i cztery chóry. Utwór rozmieszczony w przestrzeni, przeznaczony do obiektów sakralnych”. Laureat konkursów międzynarodowych jako kompozytor.

Bratanek – Mariusz syn Tadeusza
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Gra na organach, koncertuje na arenach międzynarodowych. Na stałe związany z Puławskim Towarzystwem Muzycznym.

Bratanek – Tomasz syn Tadeusza, chrześniak Romana
Pianista. Nauczyciel akademicki na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Bratanica – Anna córka Tadeusza
Skrzypaczka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Członek Filharmonii Lubelskiej

Bratanica – Izabela córka Tadeusza
Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia, fortepian.

Bratanek – Rafał syn Sylwestra
Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Organy, fortepian.

Bratanica – Magdalena córka Sylwestra
Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Rzeszowie. Śpiew, skrzypce.

Bratanek – Kamil syn Sylwestra
Bliźniak Magdaleny. Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Rzeszowie. Saksofon.

***

Dzieci Romana Gumieli

Przemysław – Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu. Saksofonista i pianino. Skończył prawo i pracuje w tym kierunku. Uczy w Ognisku Muzycznym w Hrubieszowie gry na pianinie.

Anna Magdalena – Ukończyła Ognisko Muzyczne w Hrubieszowie, fortepian i skrzypce. Ale ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie i pracuje jako funkcjonariusz Policji (dochodzeniówka)

Michał lat 11
Uczeń Społecznego Ogniska w Hrubieszowie, fortepian. Tańczy w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej oraz śpiewa w zespole „Lechici”. Do mnie powiedział wszystko co muzyczne uwielbia, ale chciałby być wybitnym piłkarzem.

Żona Romana Grażyna

Po ukończeniu szkoły podstawowej udała się do szkoły sportowej w Lublinie, aby trenować lekkoatletykę, niestety choroba przeszkodziła w rozwoju kariery. Wieloletni nauczyciel – wychowawca w szkole specjalnej w Hrubieszowie.

***

Uwaga !

Jeżeli ktoś by myślał, że to już koniec sukcesów muzycznych rodziny Gumielów, to się grubo myli, ponieważ są muzycznymi nauczycielami, występują w zespołach śpiewając i grając na różnych instrumentach żony w/w panów, a i już dzieci dzieci też zaczynają …

***

Odznaczenia Romana Gumieli:

– Nagroda Ministra Edukacji Narodowej stopnia drugiego w 1989 r.

– Nagrody nauczycielskie Burmistrza Miasta

– Nagrody Dyrektora Szkoły

– Odznaka Zamojskiego Towarzystwa Muzycznego

– Medal Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

– Statuetka Króla Władysława Jagiełło jako zasłużony dla naszego Miasta

***

Dotychczasowi laureaci nagrody Miasta Hrubieszów:

I. Zespoły i instytucje itp.

1. Miejska Biblioteka Publiczna
2. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej
3. Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie

II. Osoby indywidualne:

1. Jerzy Buzek – premier, patron 600 – lecia Hrubieszowa
2. bp Jan Śrutwa – patron 600 – lecia Hrubieszowa
3. bp Sławoj Głódź – patron 600 – lecia Hrubieszowa
4. ks. Andrzej Puzon – działacz wszechstronny
5. ks. Kazimierz Gawlik – działacz wszechstronny
6. prof. Andrzej Kokowski – archeolog w ziemi hrubieszowskiej
7. prof. Wiktor Zin – architekt, artysta „piórkiem i węglem”, pisarz
8. Stanisława Burda – poetka, nauczycielka
9. Jerzy Krzyżewski – regionalista, przew. TRH
10. Alfred Przybysz – działacz kultury, artysta rysunku i grafiki
11. Marek Ambroży Kitliński – animator i propagator kultury fizycznej oraz sportu
12. Grażyna Temporowicz – choreograf, twórca, kierownik artystyczny
13. Leszek Opała – założyciel i kierownik zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici”
14. Roman Gumela – założyciel i prezes Ogniska Muzycznego w Hrubieszowie
15. Rafał Fedaczyński – czołowy zawodnik Świata, Europy i Polski w chodzie sportowym

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow 2008-12-19