22 lutego 2024

Ruch to zdrowie

29 maja grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie z klas I A, I TD i III A brała udział w wycieczce do Janowa Lubelskiego. Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny, które pod okiem wykwalifikowanych instruktorów pokonywały szereg zadań.

Reklamy

 

Na początek był marsz na orientację pozwalający na wykazanie się orientacją w terenie, współdziałaniem w grupie, pomysłowością, umiejętnością posługiwania się kompasem i czytania map. Podczas marszu młodzież kierowała się ukrytymi na drzewach wskazówkami, na których były zadania do wykonania np. rozpalenie ogniska przy pomocy jednej zapałki, rozwiązanie zagadki logicznej, bandażowanie kończyn górnych i dolnych.

Następnie strzelnica, gdzie odbył się konkurs strzelecki, w którym każdy z uczestników mógł sprawdzić swoją celność i precyzję pokonując kolejne stacje i zdobywając punkty.

Reklamy

Najwięcej emocji wzbudziła jazda samochodem terenowym  po leśnych bezdrożach ze zwiedzaniem tam i żeremi bobrowych z możliwością kąpieli błotnej, nie wielu śmiałków wróciło z tej wyprawy czystym.

Po kąpieli w pobliskim jeziorze uczestnicy zabezpieczeni profesjonalnym sprzętem alpinistycznym pokonywali lęk wysokości,  sprawdzali swoją koncentrację i wytrzymałość fizyczną w parku linowym pokonując system przeszkód na bardzo skomplikowanej czerwonej trasie. Dla odważnych, rządnych ekstremalnych wrażeń i podwyższonej adrenaliny uczestników organizator przygotował wahadło, na którym można było szybować w chmurach.

Zmęczeni, przemoczeni ale szczęśliwi uczestnicy odnaleźli wytchnienie przy ognisku, ale tylko na chwilę, bo czekała ich jeszcze spartakiada, w której zmierzyły się pięcioosobowe drużyny. Celem tego wyjazdu było pokazanie aktywności fizycznej jako alternatywnego sposobu spędzania czasu wolnego oraz metody na rozładowanie negatywnych emocji, stresu i napięć.


Monika Jabłońska

Oddział ŚHP 3-12 w Hrubieszowie