Spotkanie uczniów SP nr 3 z Tadeuszem Bartnikiem

Hrubieszów

Reklamy

14 kwietnia w szkole odbyło się spotkanie z zasłużonym żołnierzem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – porucznikiem Tadeuszem Bartnikiem.

Profesor przybył do dzieci na godzinę 10. Witali go uczniowie z klas IVa, Va i Vb, a także pani Dyrektor – Danuta Krawczuk i nauczyciele.

Po przedstawieniu znakomitego gościa, który do niedawna był jeszcze nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Hrubieszowie, wszyscy skupili się na jego wypowiedzi. Profesor zaczął snuć opowieść, sięgając pamięcią do czasów wczesnego dzieciństwa. Ze łzami w oczach wspominał swoich rodziców, dziadków, rodzeństwo, rodzinę. Ich losy ukazał na tle ważnych wydarzeń historycznych. Z opowieści przebijał się wciąż motyw patriotyzmu – wartości, której hołdowały kolejne pokolenia Polaków. Czym on był przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, czym w okresie zbliżającej się nawałnicy wojennej? Odpowiedzi na te pytania udzielił nam pan profesor.

Ogromna wiedza historyczna sprawiła, że dzieci dowiedziały się również o tym, jak przebiegała II wojna światowa. Opowieść o niej wzbogacona była osobistymi przeżyciami, wspomnieniami, w tle których jawiła się rodzina.

Dzieci dowiedziały się o deportacjach, zagładzie Polaków, Żydów, o masakrze naszych rodaków. Żołnierz Armii Krajowej opowiadał o tym, jak mordowano niewinnych ludzi, nie zważając na miejsce czy też stan cywilnych, jak zniewalano umysły, szydzono z wszystkiego, co nasze i polskie. Dramatyczne przeżycia wojenne wiązały się również z walką w oddziałach partyzanckich, organizowaniem zaplecza dla wojsk. Niewyobrażalne cierpienia naszego narodu były ukazane również na przykładzie mordu w Katyniu.

Opowieści pana profesora trwały prawie dwie godziny. Zabrakło czasu na ich kontynuację. A tak wiele pytań rodziło się w trakcie słuchania.

Miejmy nadzieję, że powrócimy jeszcze do tej niezapomnianej lekcji historii i że pamięć o niej przetrwa w umysłach młodych Polaków.

Dziękujemy, Panie Profesorze!
Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie

***

Info i foto: SP nr 3 w Hrubieszowie

Zdjęcia »