17 kwietnia 2024

Stół z profili aluminiowych, a jego funkcjonalność

Profile aluminiowe to elementy wykorzystywane do budowy różnorodnych konstrukcji. Wysoka nośność, szybkość montażu oraz estetyka – to kluczowe zalety, które zdecydowały o ich szerokim zastosowaniu. Dziś są one wykorzystywane do budowy elementów wielu maszyn oraz stanowisk roboczych. Jak szybko i sprawnie złożyć stół z profili aluminiowych?

Łączenie i montaż profili aluminiowych

Profile konstrukcyjne z aluminium są dostępne w wielu wariantach. Są one prostokątne, kwadratowe, narożnikowe, zaokrąglone oraz ścięte. Obecność rowków teowych pozwala na bardzo łatwe łączenie oraz mocowanie elementów konstrukcyjnych wielu aluminiowych szkieletów.

O funkcjonalności profilów aluminiowych decyduje szerokość rowków, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Pierwsze z nich decydują o przeznaczeniu profilu. Drugie z kolei decydują o tym, jakiej należy użyć śruby będącej łącznikiem poszczególnych profilów, które w efekcie tworzą wspólny moduł.

Montaż oraz łączenie poszczególnych profili aluminiowych jest na tyle prosty, że czynność tę można bez problemu wykonać samodzielnie. Poszczególne elementy mocuje się za pomocą odpowiednio dobranych wieszaków, śrub oraz kołków. Wieszaki to elementy charakteryzujące się bardzo dużą giętkością, co pozwala na ich łatwe regulowanie.

Łatwość montaż profili aluminiowych wynika z tego, że nie ma potrzeby ich sklejania oraz stosowania specjalnych narzędzi w celu ich trwałego połączenia. Do łączenia profili aluminiowych wystarczą łączniki. W celu mocniejszego oraz stabilniejszego dociśnięcia do siebie poszczególnych części warto użyć ręcznej zaciskarki. Z kolei prawidłowość montażu profili aluminiowych można sprawdzić za pomocą poziomowania.

Jak złożyć stół z profili aluminiowych?

Stanowiska robocze – montażowe są świetnym przykładem na to, jak można skutecznie zwiększyć produktywność. Wykorzystując profile aluminiowe można wykonać bardzo stabilne stoły robocze oraz stanowiska gwarantujące wygodę podczas pracy, np: https://www.v-slot.pl/stol-roboczy-z-profili-aluminiowych-500x1000mm.

Z pomocą profili aluminiowych można montować blaty na odpowiedniej wysokości, którą w razie potrzeby można zmienić czy wykonywać półki, których ilość można zwiększyć lub zmniejszyć poprzez zmianę rozstawu.

Najprostszym stanowiskiem roboczym są takie stoły, które przy niewielkiej masie, posiadają dużą nośność przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej sztywności. Jak zatem wykonać stół z profili aluminiowych?

Mebel ten warto wykonać w w oparciu o profile aluminiowe 40×40 mm. Wówczas to jego konstrukcja  będzie bardzo stabilna, a stół doskonale nadaje się lekkich oraz średnich obciążeń.

Każdy stół wykonany z profili aluminiowych można doposażyć w nogi wsporcze czy też praktyczne kółka jezdne.

Do budowy stołu z profili aluminiowych potrzebne są śruby samo – gwintujące, które pozwolą na odpowiednie skręcenie poszczególnych elementów. Do tego celu można też wykorzystać odpowiednie narożniki i płyty łączeniowe. Niemniej metoda ta wymaga zawsze nawiercenia profili w odpowiednim  miejscu oraz ich gwintowania.

Jakie zalety posiadają stoły z profili aluminiowych?

Profile wykonane z aluminium charakteryzują się tym, że są bardzo lekkie oraz mocno wytrzymałe na obciążenia. Ponadto są antykorozyjne, a ich obróbka wymaga niewielkich nakładów energii.

Każdy stół wykonany z profili aluminiowych charakteryzuje się tym, że jest bardzo lekki. Dzięki zastosowaniu w profilach pustych komór wewnętrznych ich waga jest bowiem znacznie niższa, co ma ogromny wpływ na lekkość każdej konstrukcji.

Prosta budowa profili aluminiowych pozwala na ich łatwość oraz szybkość montażu. Wszystkie stoły robocze wykonane z profili aluminiowych charakteryzują się tym, że są bardzo funkcjonalne podczas użytkowania. Ponadto cechuje je estetyczny wygląd.

Ze względu na posiadane zalety profile aluminiowe znalazły bardzo szerokie zastosowanie. Są one powszechnie wykorzystywane nie tylko do budowy stanowisk roboczych, lecz również do budowy maszyn, linii produkcyjnych oraz wielu innych, często bardzo skomplikowanych konstrukcji.

(tekst i fot. mat. partnera)