Tabletki na odchudzanie – czy warto stosować?

Nadwaga i otyłość to jeden z głównych problemów współczesnego społeczeństwa. Uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Pochodzenie jej upatruje się w zmiennej sytuacji społecznej i ekonomicznej krajów, gdzie gospodarka jest wysokorozwinięta. Nadwaga dotyczy coraz większej grupy społecznej i pojawia się w coraz młodszym wieku. Wynika to ze zmniejszonej ilości ruchu w ich życiu, prowadzenia siedzącego trybu życia i spędzania coraz większej ilości czasu przed ekranami telewizorów, komputerów lub smartfonów.

Reklamy

Problem otyłości u osób dorosłych spowodowany jest złą dietą, złymi nawykami żywieniowymi i niską aktywnością fizyczną. Wysoki wskaźnik BMI u tych ludzi świadczy o nadwadze lub otyłości.

Większość osób, która boryka się z nadwagą, chce jak najszybciej pozbyć się problemu jakim są nadmierne kilogramy. Myślą ciągle o tym jak szybko schudnąć i sięgają przy tym po różne środki farmakologiczne, czyli tabletki. W przypadku kiedy aktywność fizyczna i diety nie przynoszą spodziewanych rezultatów tabletki na odchudzanie wydają się ostatnią deską ratunku.

Tabletki odchudzające mogą być ziołowe, bez recepty, oraz na receptę, którą wypisuje lekarz w skrajnych przypadkach.

Leki ziołowe to preparaty, których używa się od dawna przy leczeniu rozmaitych chorób. a także do wspomagania organizmu w okresie rekonwalescencji.

Tabletki odchudzające coraz częściej zawierają wyciągi z ziół. Odpowiednio dobrane, w formie herbatek do zaparzania, albo w tabletkach są skuteczne, jeśli łączy się je z aktywnością fizyczną oraz dietą. Warto jednak, przed rozpoczęciem kuracji, zasięgnąć porady lekarza. Należy również pamiętać, że zioła, tak jak inne środki, na każdego działają inaczej.

Preparaty ziołowe najczęściej w swoim składzie zawierają zioła, które hamują apetyt , pobudzają przemianę materii, blokują lipogenezę, czyli przemianę węglowodanów w tłuszcze, zwiększa przemianę glukozy w glikogen, oraz mają wiele innych właściwości.

Dostępne są produkty, które mają za zadanie pochłanianie tłuszczu, który spożywamy w jedzeniu, a dzięki temu dostarcza się organizmowi mniej kalorii. Mają w swoim składzie chitozan, który jest związkiem chemicznym wiążącym tłuszcz z pożywienia.

Leki ziołowe choć są produktami pochodzenia naturalnego, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, albo zaszkodzić. Preparaty, które zapewniają uczucie sytości maja w swoim składzie błonnik, który pęczniejąc w żołądku hamuje uczucie głodu. Jego przedawkowanie jednak może spowodować rewolucję w jelitach.

Tabletki na odchudzanie mogą zawierać kwas linolowy CLA, który wspomaga szybką przemianę tłuszczów w energię, a to skutecznie zapobiega gromadzeniu się jego zapasów zwiększając masę mięśniową. Natomiast enzymy chronią organizm przed efektem jo-jo. Suplementy biorą także udział w transporcie kwasów tłuszczowych do komórek.

Również L-karnityna wchodzi w skład preparatów wspomagających odchudzanie. Pomocna w zrzuceniu zbędnych kilogramów jest także kofeina, pobudzająca ośrodkowy układ nerwowy, dodaje energii.
Chrom jest odpowiedzialny za stabilizację gospodarki węglowodanowej, niweluje ochotę na słodycze, wpływa również na łatwość przenikania glukozy z krwi do komórek, co zmniejsza S wszystkim spalaniu tkanki tłuszczowej. Jego nadmiar w organizmie człowieka jest szkodliwy, dlatego należy uważać.

Fasolamina to składnik, który obniża kaloryczność spożywanych pokarmów poprzez częściowe utrudnianie przyswajania skrobi.

Niektórych preparaty na odchudzanie mogą mieć w swoim składzie produkty, które budzą kontrowersje. Jest to kofeina, amfetamina, sibutramina, geranamina, efedryna.

Kofeina może przyspieszać akcję serca i podnieść ciśnienie. Każdy, kto równolegle do przyjmowania preparatów odchudzających z kofeiną pije w ciągu dnia duże ilości kawy, może mieć kłopoty ze snem. Geranamina może wywołać czasowy wzrost tętna i ciśnienia tętniczego krwi. Zażywanie tabletek odchudzających, które mają w swoim składzie amfetaminę może uzależnić i doprowadzić do schizofrenii. Amfetamina oddziałuje na ośrodek głodu hamując łaknienie.

Sibutramina oddziałuje na środkowy układ nerwowy oraz przyczynia się do wzrostu stężenia serotoniny. Pobudza także ośrodek sytości. Zażywanie tych preparatów z sibutraminą może powodować skutki uboczne takie jak podwyższenie ciśnienia, przyspieszenie akcji serca, a nawet stany depresyjne i silne bólowe głowy.

Stosowanie preparatów na odchudzanie sprawia, że łaknienie jest bardzo słabe. Środki te oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy człowieka, wywołując nadpobudliwość.

Składnikami środków odchudzających są również substancje, które mają właściwości przeczyszczające. Trzeba na nie bardzo uważać, ponieważ naruszają śluzówkę jelita i prowadzą do zachwiania gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.

Szybka utrata wagi za pomocą tabletek odchudzający oznacza najczęściej utratę tylko wody. wody. Daje to super efekty dla każdego, kto często staje na wagę, jednak są to tylko pozory, ponieważ trwałe odchudzanie to zmniejszenie tkanki tłuszczowej, a samymi tabletkami się tego nie osiągnie.

Wśród tabletek odchudzających są jednak także te bardzo groźne. Ich przyjmowanie może skończyć się śmiercią. Szczególną uwagę zwrócić należy na składniki takie jak:

  • dinitrofenol, który jako lek jest nielegalny. Jest stosowanym w przemyśle chemicznym m. do produkcji różnych barwników i herbicydów.
  • tabletki z tasiemcem są nielegalnie sprzedawana w internecie. Zapewniają szybkie schudnięcie, jednak w rzeczywistości dieta tasiemcowa wyniszcza organizm.
  • Adipex retard to forma narkotyku, która uzależnia, a nawet doprowadzić może do depresji czy załamania psychicznego.
  • Meizitang, zawiera substancje, które stosowane bez opieki lekarza powodują śmierć.

Tabletki odchudzające, które kupuje się w aptece, są przebadane przez firmy farmaceutyczne, więc są stosunkowo bezpieczne. Te, które zamawia się przez internet, mogą być zanieczyszczone, a także zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje, w tym również narkotyki. Działają one podobnie jak dopalacze i mogą wyrządzić nieodwracalne szkody w mózgu. Powodują również skoki ciśnienia, drżenie rąk i kołatanie serca, a ich regularne stosowanie może uszkodzić serce, wątrobę oraz nerki.

(tekst i fot. mat. pastnera, fot. źródło: pixabay.com)