27 maja 2024

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej na wycieczce w Warszawie

„Warszawski dzień”, jak śpiewał nieodżałowanej pamięci wokalista, Czesław Niemen, a właściwie „warszawskie dni” – tak można zatytułować niedawną wycieczkę uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie, realizowaną w ramach rehabilitacji społecznej dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.

Obfitująca w masę wrażeń wyprawa do stolicy odbyła się w dniach 30. września i 1. października 2013 roku. Uczestnicy WTZ, Pani Kierownik Małgorzata Kudrel i terapeuci zwiedzili z przewodnikami Stadion Narodowy, którego rozmaite „piłkarskie” i technologiczne atrakcje wzbudziły ogromny entuzjazm zwłaszcza męskiej części warsztatu. Następnym punktem programu zwiedzania był Żydowski Instytut Historyczny, gdzie został wyświetlony wstrząsający film dokumentalny o zagładzie getta warszawskiego. Uczestnicy WTZ byli wyraźnie wzburzeni projekcją, a niektórzy nawet płakali. Po obejrzeniu wystawy sztuki i starodruków żydowskich (zdarzyły się nawet takie z podpisami cenzorów Świętej Inkwizycji) wszyscy udali się na trzygodzinny, pieszy rekonesans po Warszawie (teren dawnego getta żydowskiego, Starówka, Nowe Miasto). Przewodnik barwnie i ciekawie opowiadał o historii mijanych ulic, budynków, zabytków i pomników, od czasu do czasu aktywizując znużonych marszem uczestników wycieczki ciekawostkami, anegdotkami lub zagadkami o mieście i jego słynnych mieszkańcach.

Kolejny dzień rozpoczął się od odwiedzin w znanych warszawskich muzeach: Narodowym, a potem Fryderyka Chopina. W pierwszym z nich uwagę zwiedzających przykuło zwłaszcza wielkie dzieło malarskie Jana Matejki – „Bitwa pod Grunwaldem” – ze wszystkimi swoimi szczegółami batalistycznymi oraz ukazanymi tam postaciami walczących rycerzy. Nasz największy narodowy kompozytor przedstawił się uczestnikom wycieczki interaktywnie: w muzeum jego imienia z każdego niemal miejsca pobrzmiewały utwory Chopina, a efekty multimedialne pogłębiały wrażenie pełnego zanurzenia się w muzyce i epoce genialnego pianisty.

Dni pełne historycznych i artystycznych wrażeń wycieczkowicze zakończyli wizytą i odpoczynkiem w centrum handlowym „Arkadia”, gdzie zrobili drobne zakupy oraz wypili symboliczną kawę lub herbatę. Atrakcję kulinarną podyktowaną nakazami burczących z głodu brzuchów uczestników wycieczki stanowiły też odwiedziny w KFC (już w drodze powrotnej do Hrubieszowa).

Atmosfera wśród uczestników WTZ i terapeutów podczas tej wyprawy była pogodna: wszyscy cieszyli się z wyjazdu, byli zrelaksowani, przerzucali się żartami, a jednocześnie (w razie potrzeby) wzajemnie sobie pomagali.