27 maja 2024

W hołdzie hrubieszowskim Żydom [ZDJĘCIA, WIDEO]

W dniach od 16 do 18 czerwca 2023 roku, odbyły się obchody 80. Rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie i mieście Hrubieszowie.

Cykl spotkań i wydarzeń artystycznych zorganizowanych na terenie Hrubieszowa upamiętnił masowy mord Żydów, który trwał od 16 marca 1942 roku do 3 listopada 1943 roku w naszym mieście oraz na terenie całego województwa.

Pierwszego dnia na cmentarzu Żydowskim w Hrubieszowie, odmówiono modlitwę Kadisz oraz złożono wieńce.

17 czerwca na scenie HDK odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursach „Śladami Żydów hrubieszowskich”, w których łącznie udział wzięło 40 osób. Zaprezentowano też widowisko teatralno-muzyczne „Zapamiętaj Imię Moje” w wykonaniu kapeli, solistów oraz tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

18 czerwca w holu Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy akwareli Rafała Jana Patro pt. „Przedwczoraj”, która została wpisana w obchody 80. Rocznicy Akcji Reinhardt na Lubelszczyźnie i mieście Hrubieszowie.

W ostatnim dniu obchodów 80. Rocznicy Akcji Reinhardt, w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się koncertach zespołów – Tańców izraelskich z Kijowa, Muzycznego Simchat Halev z Warszawy i Muzycznego Ahawa z Hrubieszowa.
źródło i fot. HDK, UM Hrubieszów, lubiehrubie.pl / MT, wideo: Studio Yago / youtube.com


Niecodzienna interwencja. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Hrubieszowa uratowali bociana! [ZDJĘCIA]

Niecodzienna interwencja. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Hrubieszowa uratowali bociana! [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →