Styl skandynawski i wystrój hygge opanowały cały świat, nadając mu charakterystyczny wygląd, który został okrzyknięty ulubionym stylem roku w magazynach i blogach o designie. Skupiając się na prostocie, minimalizmie i funkcjonalności, ten ruch projektowy, który pojawił się w latach 50. ubiegłego wieku, skupia się na uznaniu dla rzemiosła i niedopowiedzianej elegancji w domach. Oto krótki przewodnik z naszymi najważniejszymi wskazówkami, jak stworzyć skandynawski wystrój wnętrz we własnym domu. Poznaj nasze wskazówki i spraw, aby Twoje wnętrze stało się niezwykle funkcjonalne, a przy tym wyglądało doskonale! Zaczynamy?
Styl skandynawski – charakterystyka
Jako ruch, skandynawski design rozpoczął się na początku XX wieku, łącząc stare i nowe style z Danii, Szwecji, Islandii, Finlandii i Norwegii. W latach 50. skandynawski design wnętrz zyskał popularność w USA i Kanadzie. Jeśli dobrze się przyjrzeć, można dostrzec, gdzie skandynawski design przecina się z nowoczesnym wzornictwem połowy ubiegłego wieku, na które duży wpływ miała industrializacja i modernistyczna wrażliwość niemieckiego ruchu Bauhaus.
Jednak w Skandynawii industrializacja nastąpiła później niż w większości krajów europejskich, dlatego skandynawski design odzwierciedla zarówno nowoczesne trendy, jak i tradycyjne rzemiosło, co prowadzi do powstania ogólnego stylu, który łączy świeży design z uświęconymi czasem elementami rzemiosła.
Kluczową kwestią we wnętrzach skandynawskich jest bez wątpienia oświetlenie – doskonałym wyborem będą lampy inspirowane. Sprawdzą się w sypialni, salonie czy jadalni. Ważną kwestią jest także oświetlenie łazienkowe.
Minimalizm, prostota i funkcjonalność
Styl ten był i nadal jest prosty i minimalny, funkcjonalny i dostępny, rzemieślniczy, a jednocześnie przystępny cenowo. Skandynawski projekt domu koncentruje się na prostych, ale skutecznych sposobach poprawy codziennego życia, dodawania designu do zwyczajności i wprowadzania go w zasięgu możliwości finansowych.
W tym przewodniku nauczymy Cię kluczowych zasad skandynawskiego wzornictwa, aby pomóc Ci zrozumieć znaczenie tego stylu, a także oferujemy przydatne wskazówki dotyczące skandynawskiego wzornictwa, abyś i Ty mógł cieszyć się korzyściami płynącymi z tego pięknego, praktycznego i uspokajającego stylu aranżacji wnętrz. Nie jest wymagane skandynawskie pochodzenie!
Styl skandynawski – jak stworzyć stylowe wnętrze?
Ponieważ w miesiącach zimowych jest tylko siedem godzin światła dziennego, sposób wykorzystania oświetlenia w projekcie jest najważniejszy dla typowego skandynawskiego wzornictwa. Ponieważ światło dzienne jest chwilowym luksusem w miesiącach zimowych, ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Myśląc o swoim skandynawskim wnętrzu ważne jest, aby mieć kilka rodzajów oświetlenia. Nie tylko po to, aby pomóc w stworzeniu przytulnego pomieszczenia, ale również w celu budowania nastroju!
Światło świec jest również koniecznością w skandynawskich wnętrzach. Dodaje ono do pomieszczeniu odrobinę kapryśnego blasku, który sprawia, że przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach nie stanowi żadnego problemu. Wybierz więc świece u minimalistycznej formie i w klasycznych kolorach, aby dodać mu charakteru.
(tekst i fot. mat. partnera)