22 maja 2024

Zaproszenie do cyfrowego czynu społecznego!

Zachęcamy mieszkańców Hrubieszowa do wzięcia udziału w czynie społecznym! A dokładniej w projekcie Otwarte zabytki – ogólnopolskiej akcji tworzenia obywatelskiego katalogu zabytków, w oparciu o dane pochodzące z państwowego rejestru zabytków, zainicjowanym przez portal Centrum Cyfrowe.

Projekt ma charakter ogólnopolski. Pomysłodawcy bardzo zależy na udziale społeczności lokalnych, gdyż to właśnie one posiadają najbardziej aktualne i pełne informacje na temat zabytków w okolicy.

Działania w ramach tej sołecznościowej akcji będą prowadzone w okresie od 3 do 24 lipca. W tym czasie należy wejść na otwartezabytki.pl i dać się poprowadzić:

1. wybrać dowolny zabytek spośród 65 tys. obiektów z bazy
2. znaleźć w sieci brakujące informacje o nim (może to być nazwa, adres lub data powstania) 
3. wpisać znalezione informacje w tabelkę
4. oznaczyć obiekt na mapie (przeciągnąć znacznik w odpowiednie miejsce)
5. zatwierdzić.

 

Wydaje się, że 65 tysięcy zabytków to bardzo dużo, ale urok „społecznego czynu cyfrowego” polega na tym, że wystarczy, że każdy zajmie się jednym lub paroma obiektami i baza może stać się kompletna przed końcem lipca. Na połowę sierpnia zaplanowano uruchomienie portalu-bazy danych o zabytkach.

Udział w akcji może wziąć każdy, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Wystarczą chęci i dostęp do Internetu, a ten zapewnia biblioteka. Zachęcamy więc wszystkich miłośników zabytków do cyfrowego czynu społecznego!

Więcej informacji można uzyskać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie oraz na stronie: http://centrumcyfrowe.pl/projekty/otwarte-zabytki/

Zapraszamy!

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą oraz ze środków CEE Trust.
Patroni: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Histmag
Partnerzy: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Karta, PTTK oraz Stowarzyszenie Projekt: Polska