Zbiór informacji o łuszczycy, AZS i egzemie

Ludzka skóra jest niezwykle wręcz podatna na różnorodne schorzenia. Do popularnych i trudnych w wyleczeniu schorzeń należą: egzema, łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry. Czym są te schorzenia? Co należy o nich wiedzieć?

Reklamy

 

Egzema – groźna choroba skóry

Egzema jest stanem zapalnym skóry, którego najbardziej charakterystycznymi objawami są wypryski na ciele. Jeśli przez dłuższy czas nie podejmuje się żadnych działań mających na celu wyleczenie egzemy, powstają również pęcherzyki, które są wypełnione płynem, a także nieestetyczne krostki. Najczęściej objawy widoczne są na rękach, a czasem również pod kolanami.

Co powoduje egzemę?

Jeśli chodzi o przyczyny pojawiania się schorzenia, przede wszystkim należy tutaj wskazać czynnik genetyczny. Niemniej jednak, egzema jest chorobą alergiczną, co znaczy, że nie pojawi się bez kontaktu z alergenem. Jeśli chodzi o to, co może być w tym przypadku alergenem, przede wszystkim należy tu wskazać biżuterię, ale również niektóre pokarmy, jak marchewki czy czosnek.

Atopowe zapalenie skóry

Choroba ta objawia się przede wszystkim poprzez niezwykle uciążliwe swędzenie. Czasami jest ono wręcz nie do zniesienia, a pacjenci twierdzą, że jest to uczucie gorsze od dolegliwości bólowych.

Z powodu atopowego zapalenia skóry cierpieć mogą ludzie w różnym wieku obu płci. Jednakże, najczęściej problem dotyczy dzieci i ludzi w młodym wieku. Przeważnie schorzenie objawia się mniej więcej w 7 roku życia.Z czasem jest coraz mniej uciążliwe, jednakże właściwie nigdy nie zanika całkowicie. Osoby w starszym wieku przeważnie odczuwają już mniej uciążliwe swędzenie. Jednakże jak na razie nie są znane sposoby całkowitego wyleczenia atopowego zapalenia skóry.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania schorzenia mówi się przede wszystkim o czynnikach genetycznych. Niektóre badania wskazują jednak, że znaczenie ma również zbyt częste mycie skóry. Jeśli skóra obciążonego genetycznie dziecka jest myta zbyt często zaczyna być zbyt wrażliwa, co prowadzi do rozwinięcia się schorzenia.

Jak to leczyć?

Najczęściej na atopowe zapalenie skóry stosuje się różnego rodzaju kremy. Najczęściej są to leki sterydowe. Jeśli stan pacjenta jest wyjątkowo zły podaje się również sterydy w tabletkach.

Łuszczyca – co to za schorzenie?

Choroba skóry, a konkretnie jej stan zapalny, który objawia się poprzez powstawania wykwitów, tak zwanych łusek. Mogą być one czasem bolesne, na dodatek są bardzo nieestetyczne, co dla wielu pacjentów jest dużym problemem. Warto zauważyć, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że u osób które cierpią z jej powodu komórki odpornościowe atakują organizm.

Jeśli chodzi o przyczyny łuszczycy, najczęściej mówi się o podłożu genetycznym. Ponadto, do powstawania choroby, zwłaszcza u osób starszych, przyczynić mogą się różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Łuszczycę leczy się poprzez usuwanie łusek przy pomocy różnego typu kremów. Kiedy zostaną już one usunięte stosuje się kremy łagodzące z witaminami.

 

fot. mat. sponsora