25 czerwca 2024

Zabytki od KAS dla Muzeum Ziemi Chełmskiej [ZDJĘCIA]

Ikony, wojskową radiostację, zawieszki i inne zatrzymane na granicy przedmioty zabytkowe trafiły do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Przekazanie odbyło się z udziałem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego mł. insp. Krzysztofa Guściory.

Reklamy

Nieodpłatne przekazanie zabytkowych przedmiotów odbyło się 7 czerwca 2022 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Uczestniczyli w nim Naczelnik Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej mł. insp. Krzysztof Guściora oraz Dyrektor Muzeum Natalia Jędruszczak. 

Tym razem do chełmskiej placówki trafiło m.in. ponad 120 zawieszek, 4 ikony, wojskowa radiostacja produkcji ZSRR, a także pocztówki, hełmy wojskowe, bransoletki, łyżeczki oraz miski i worek wojskowy z symbolami faszystowskimi. 

Reklamy

Przekazane przedmioty pochodzą z udaremnionych przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej prób przemytu. Zostały zatrzymane na przejściach granicznych w Dorohusku i Terespolu. 

Dla przykładu, ukryte w bagażniku i dachu pojazdu oraz w skrzynce narzędziowej, ikony próbował wwieźć do Polski 43-letni obywatel Białorusi. Wszystkie zatrzymane ikony  zachowały się w dobrym stanie. 

Reklamy

Z kolei wojskową radiostację R 109D funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dorohusku znaleźli w pojeździe obywatela naszego kraju. 

By zatrzymywane na granicy przedmioty o charakterze zabytkowym mogły zostać przekazane do muzeum, sąd musi orzec ich przepadek na rzecz skarbu państwa.

­

­

(info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / Michał Deruś)


Zobacz też:

Tragiczny wypadek w warsztacie samochodowym. Zginął 37-letni mechanik

Tragiczny wypadek w warsztacie samochodowym. Zginął 37-letni mechanik