26 lutego 2024

100 lat hrubieszowskiego sportu – kalendarz sportowy Sierpień 2022

Z okazji 100 lat hrubieszowskiego sportu z inicjatywy niżej podpisanego Urząd Miasta w Hrubieszowie ku radości wielu w różnej roli uczestników sportowych wydarzeń wydał po raz pierwszy w historii Hrubieszowa Kalendarz Sportowy na rok 2022. Poniżej prezentujemy stronę miesiąca sierpień, która na zdjęciach przedstawia hrubieszowską sekcję pływacką i kolarską z najlepszych kolarzem w naszej historii Janem Buczakiem.

Reklamy

Zawartość poszczególnych stron KALENDARZA: 

Okładka – Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie – lat 20-te XX wieku, styczeń – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Hrubieszowie podczas ćwiczeń, luty – Rekreacja: Budynek i tereny Ligi Morskiej i Kolonialnej nad Huczwą oraz wyjazd na kulig, marzec – Boks: LZS Grom Hrubieszów i Karate Kyokushin w Hrubieszowie, kwiecień – Siatkówka: Ogniwo Hrubieszów i koszykówka: LO Staszic Hrubieszów, Maj – Modelarstwo – Za instruktorów: Wiesław Korczaka i Leszka Kryszczuka, czerwiec – Jeździectwo za czasów 2psk i rajd motorowy, lipiec – Lekka atletyka przed wojną i po, sierpień – Pływanie i kolarstwo, wrzesień – Piłka nożna przed wojną i po, październik – Tenis ziemny i stołowy, listopad – Podnoszenie ciężarów lata 90-te XX wieku i obecne, grudzień – piłka ręczna – lata 70-te XX wieku i unihokej

Reklamy

­

***

­

Fragmenty książki niżej podpisanego „Antologia Sportu Hrubieszowskiego….”

Pływanie

Po rozwiązaniu w 1964 r. Ośrodka Wychowania Fizycznego działającego przy Powiatowym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki w Hrubieszowie pływacy zostali przydzieleni do Unii. W tym okresie do najlepszych zawodników należał Antoni Nieradko, który w Lublinie podczas zawodów kadry wojewódzkiej pokonał wszystkich rywali na dystansie 50 m stylem dowolnym w czasie 31,8 sek. Między innymi ten start zadecydował o awansie do III Ogólnopolskiej Spartakiady rozegranej w Szczecinie w 1964 r. Do zawodników posiadających nawet rekordy województwa lubelskiego w tym okresie należeli: Marianna Czapska sztafeta stylem dowolnym 5 x 50 m , Antoni Nieradko sztafety: 4 x 100 m. st. dow, 4 x 100 m st. zmiennym, 4 x 200 m st. dow. 

W 1965 r. w Kraśniku Fabrycznym podczas Mistrzostw Okręgu Hrubieszów drużynowo zajął 3. pozycję, a indywidualnie trzecie miejsca zajęli: Danuta Filipczuk 50 m st. dow., Antoni Nieradko 50 m st. dow., Anna Semczuk 100 m st. dow., w sztafetach 4 x 100 m st. dow. i 4 x 100 m st. zm.  Zawodniczki z Unii zajęły 2. miejsca w składzie: Danuta Filipczuk, Marianna Czapska, Anna Semczuk i Maria Troszczyńska.

Rok później podczas Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży w Świdniku indywidualnie najlepiej wypadli: 1. Danuta Pilipczuk 50 m st. dow. – 44,7, 1. Marianna Czapska 400 m st. dow. – 8:07,0 min., 3. Antoni Nieradko 100 m st. dow. – 1:13,0, 2. 100 m  st. motylkowy – 1:31,0 i 2. 200 m st. grzbietowy – 3:28,8, 2. Stanisław Miaskowski 200 m st. mot. – 3:49,0 min…..

– Jeszcze w 1971 r. podczas uroczystości związanych z 25 – leciem powojennego hrubieszowskiego klubu sportowego wspominano, że w Unii działały sekcje: piłki nożnej, piłki ręcznej, pływania, boksu, sportu masowego i turystyki. Niestety, w związku z brakiem krytego basenu sekcja pływacka została rozwiązana.

­

Kolarstwo

Sekcja kolarska w Unii pojawiła się po połączeniu z LKS Świt Hrubieszów w 1973 r. Po startach w przełajach w 1974 r. zorganizowano wyścig kolarski o Mistrzostwo Powiatu Hrubieszowskiego na trasie Zosin – Hrubieszów (40 km), który wygrał Jan Buczak w czasie 1.03:10,3 godz., przed Andrzejem Puzio 1.09:14,2 godz. (obaj ZSZ nr 1 Hrubieszów), 3. miejsce zdobył natomiast Waldemar Malimon Żeglarz Puławy, 4. Andrzej Borysewicz LO Horodło, 5. Wojciech Leśniowski Wojciech Gmina Mircze, 6. Jan Kawarski Jan Gmina Horodło, 7. Krzysztof Cegiełko SP 3 Hrubieszów, 8. Jacek Wiech SP 1 Hrubieszów, 9. Marek Gałan LKS Unia. Zawody sędziowali: Michał Starykiewicz, Stanisław Rządkowski, Lucjan Szeląg, M. Janik, Ryszard Szachno, Antoni Weremko, Witold Naja, Wacław Bojarczuk

W tym samym roku 11 sierpnia w Kraśniku na dystansie 105 km odbył się XIV Memoriał J. Kloca, w seniorach Jan Buczak był 6. (1. J. Pożak), w juniorach 5. Andrzej Puzio, w młodzikach, ale na dystansie 50 km 6. miejsce wywalczył Krzysztof Cegiełko (wszyscy Unia Hrubieszów).

Autor książki w 1974 w parku przy stadionie zorganizował wyścig kolarski dla uczniów ze szkół podstawowych nr 2 i 3 w Hrubieszowie, które jeszcze mieściły się razem w budynku przy ul. Żeromskiego 29, wygrał Krzysztof Cegiełko….

…. Warto wspomnieć, że w 1972 r. w ramach XXIX Międzynarodowego Wyścigu Dookoła Polski, III i IV etap kończył się lub rozpoczynał w Hrubieszowie. W listopadzie tego samego roku Hrubieszów odwiedzili najlepsi kolarze Polski, w tym Ryszard Szurkowski i trener Antoni Łasak. Kolejny raz do Hrubieszowa w ramach tego samego wyścigu kolarze zawitali w 1975 r. Natomiast w ramach Międzynarodowego Memoriału im. płk. W. Skopenki po raz pierwszy do Hrubieszowa kolarze przybyli w 1977 r.

… Od kilku lat tradycje kolarstwa w Hrubieszowie stara się podtrzymać stowarzyszenie „Hrubieszów na Rowerach”. Kilkadziesiąt osób pod kierownictwem wybranego zarządu bierze udział w organizowanych rajdach i spora ilość osób w różnych wyścigach lokalnych. 

­

Opracował – Marek Ambroży Kitliński, scan – mak

­

­


Zobacz też:

100 lat hrubieszowskiego sportu – Kalendarz sportowy Lipiec 2022 [ZDJĘCIA]

100 lat hrubieszowskiego sportu – Kalendarz sportowy Lipiec 2022 [ZDJĘCIA]