Hrubieszowskie Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej

Na zdjęciu chór kościelny przed kościołem św. Mikołaja w Hrubieszowie. Wśród chórzystów siedzi organista pan Szubstarski i proboszcz parafii ks. Osuch. Zdjęcie wykonane 14 czerwca 1959 r.

Reklamy

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej, obok różnych działań bibliotecznych, od kilku lat prowadzone jest lokalne archiwum pod nazwą Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL).

CATL gromadzi fotografie pokazujące stary Hrubieszów, jego zmieniający się wygląd, ważne wydarzenia oraz życie jego mieszkańców.

Zdjęcia opowiadają o codzienności naszego miasta, drobnych sprawach jego mieszkańców składających się na życie, np. fotografie szkolne, ślubne, z dziecięcych zabaw, uroczystości w rodzinnym gronie, kajaki na Huczwie, czy portrety osób powiązanych z miastem.

Nie byłoby to możliwe bez osób, które rozumiejąc wartość historii lokalnej, przynoszą do biblioteki swoje dokumenty i zdjęcia i chętnie o nich opowiadają. Zostawiają je tylko na krótki czas; po zeskanowaniu i zapisaniu na dysk, oddajemy wszystkie materiały właścicielom.

CATL zachęca do dołożenia własnej cegiełki w budowę naszej zbiorowej pamięci o dawnym Hrubieszowie, poprzez przynoszenia swoich zdjęć i opowiadanie o nich. Zapraszamy również do dzielenia się swoimi wspomnieniami o życiu w dawnym Hrubieszowie lub informowaniu biblioteki o osobach, które byłyby chętne do nagrania takich wspomnień.

Prosimy o kontakt: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. 3-go Maja 7, Hrubieszów, tel. 84 696 30 47.

 

fot.: Barbara Brzozowska / CATL Hrubieszów