8 grudnia 2023

Drzwi do przygody – promocja tomiku wierszy Małgorzaty Skowron

„Drzwi do przygody” to szósta książka w dorobku literackim Małgorzaty Skowron. Dotychczas ukazały się: „Marzenia niemieszczące się w tornistrze” – 2003, 2013 (wznowienie), „Dokąd wiodą ścieżki fantazji” – 2004, „W krainie, gdzie czas miło płynie” – 2007, „Bajkowy kuferek”- 2011.

Reklamy

Pisarka związana jest od samego początku z Klubem Literackim Ziemi Hrubieszowskiej, działającym przy Hrubieszowskim Domu Kultury i prowadzonym przez instruktor Marię Marut. Wspomnieć należy, że pierwsze utwory pełne humoru powstawały już w dzieciństwie. Ich bohaterami byli najbliżsi, zwierzęta i przyroda Werbkowic, bo tu poetka spędziła swoje młode lata.

Obecnie mieszka w Hrubieszowie z mężem Antonim; jest matką Mateusza, dla którego pisała wiersze na akademie szkolne. Małgorzata Skowron zawsze była słabego zdrowia (wada serca), przechodziła skomplikowane operacje i wciąż jest pod opieką specjalistów. Mimo to jej serce pełne miłości bije dla dzieci. To im poświęca gros swoich utworów, są to wiersze, zagadki i baśnie.

Reklamy

„Poetka świadomie rezygnuje z konwencji wychowawczej wiersza. Jej bohaterowie popełniają głupstwa, żartują, popadają w tarapaty, lecz czytelnik nie jest zmuszany do wysłuchiwania przemądrzałych nauk.” (fragment recenzji)

„O poetyce Małgorzaty Skowron można śmiało powiedzieć, że jest to pisarstwo świadome swoich celów i co ważne – środków. Najbardziej zauważamy to w procesie tworzenia dialogów i monologów bohaterów. Z wypowiedzi odczytujemy charakter postaci, ich intencje. Ponadto te dialogi pełne są zaskakujących point, paradoksów, zaskakujących rozwiązań. Autorka kieruje swe teksty do bardzo wymagającej grupy odbiorców, którzy zdemaskują każdy fałsz.” (fragment recenzji)

8 lutego 2016 roku w Hrubieszowskim Domu Kultury miała miejsce promocja najnowszego tomiku Małgorzaty Skowron „Drzwi do przygody”. Uroczystość rozpoczął niesamowicie barwny korowód postaci z wierszy Małgorzaty Skowron. Uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 pod kierunkiem Anety Franke, Iwony Rubachy i Anny Kryszczuk zaprezentowali spektakl „Dzieci otwierają drzwi do przygody”. Na widowni zasiadło ok. 300 osób, dla których poezja Małgorzaty Skowron to prawdziwa przyjemność. Młodzi wykonawcy wcielali się w różnych bohaterów wykreowanych przez poetkę, śpiewali na jej cześć i tańczyli.

Na koniec zostali obdarowani przez autorkę słodyczami i najnowszą książką. Sama zaś Małgorzata Skowron otrzymała od swoich czytelników prace plastyczne przedstawiające ilustracje do jej książek i pamiątkowy portret. Prace przygotowali uczestnicy koła plastycznego kierowanego przez Ewę Watras z HDK i wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hrubieszowie pod kierunkiem Teresy Duławskiej. Trzeba dodać, że Małgorzata Skowron cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci, chętnie się z nimi spotyka i prezentuje swoje wiersze. HDK organizuje konkurs recytatorski dla przedszkolaków właśnie jej imienia.

O twórczości Małgorzaty Skowron opowiadała instruktor Maria Marut, a potem głos zabrała bohaterka spotkania. Były łzy wzruszenia, podziękowania rodzinie, przyjaciołom, sponsorom i tym, którzy wspierali ją w trudnych chwilach. Posypały się gratulacje od władz miasta, instytucji i wiernych czytelników. Każdy z uczestników promocji mógł nabyć najnowszy tomik „Drzwi do przygody” i otrzymać pamiątkowy wpis. Przy herbacie i ciastkach toczyły się rozmowy wokół poezji, na koniec chóralnie odśpiewano poetce „Sto lat”.

 

Info: HDK

fot: LubieHrubie.pl